Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zdravá pokožka dítěte – jak na ni

  14:45aktualizováno  26. března 2019 11:04
Dítě není zmenšený dospělý. Tento fakt je vidět na stavbě tkání, orgánů a fyziologii organismu dítěte. I kůže dítěte je unikátní orgánový systém, plnící své specifické úkoly, postupně se vyvíjejí s růstem a vývojem dítěte. Kůže má mnoho funkcí - ochrannou, termoregulační, izolační, smyslovou. Probíhají v ní imunologické děje. Přes kůži probíhá vylučování i vstřebávání. Je to zároveň orgán, který je v nejbližším kontaktu s vnějším prostředím.

| foto: Shutterstock, archivBauer Media

Dětská kůže je asi 5 x tenčí a obsahuje až o 80% více vody než kůže dospělých. Proto je vláčnější a měkčí. Mazové žlázy ještě neprodukují tolik potu ani mazu. Postupně dochází k rozvoji imunitních mechanismů a zvyšuje se obranyschopnost kůže, jejíž nejsvrchnější vrstva tvoří takzvanou přirozenou ochrannou bariéru kůže. Její základní stavební složku tvoří lipidy, jejichž úkolem je chránit kůži před průnikem iritačních látek, mikroorganismů, zajišťuje rovnoměrné odpařování vlhkosti, čímž ji chrání před nadměrným vysycháním. Už i malé mechanické poškození může narušit správnou funkci kůže a vést k podráždění, rozvoji infekce případně alergie.

Kůže se skládá ze tří základních vrstev. Nejvrchnější vrstva se nazývá pokožka. Ta je pokryta ochranným filmem, který se díky své lipidové struktuře chová jako emulze. Pod ní se nachází zrohovatělá vrstva postupně dorůstajících a odumírajících kožních buněk - keratinocytů, díky které je kůže pevná a celistvá, nevysychá. Z dalších buněk se v ní nacházejí pigmentové buňky, imunitní buňky a zárodečné buňky, které zajišťují obnovu pokožky. Na povrchu se nachází množství různých druhů bakterií. Pod pokožkou se nachází škára. V ní jsou uloženy kapiláry, hlouběji cévy, periferní nervová vlákna a nervová zakončení, ale také potní a mazové žlázy, vlasové folikuly a na prstech nehtová lůžka, z nichž vyrůstají nehty. Poslední vrstvu tvoří podkoží. Obsahuje pojivo - elastinová a kolagenová vlákna, tukové buňky a lalůčky, větší cévy a nervy.

Na základě jednotlivých charakteristik popisujeme několik různých typů kůže. Vaše dítě může mít některý z uvedených typů:


  • Normální kůže je hladká, čistá, jemná. Je elastická, pružná, vláčná. Je nejčastějším typem pleti u malých dětí.

  • Suchá kůže má sníženou schopnost tvorby kožního mazu a potu, a proto ztrácí svou pružnost, častý je pocit stahování a napětí pokožky. Trpí nedostatkem hydratace a ztráty přirozeného mazu. Tato pleť je velmi citlivá.

  • Mastná kůže má lesklý vzhled, je hrubá. Tato pleť je pružná a pomaleji stárne. Nejčastěji se vyskytuje v období dospívání.

  • Smíšená kůže patří k nejběžnějším typům pleti. Mastná část je zejména na čele a nose, ale zbytek pleti nemusí být mastný.

  • Citlivá kůže bývá častěji suchá, ale ve vzácných případech může být i mastnější. Rychle se podráždí a zčervená, často svědí. Citlivě reaguje na vnější podněty, jako je změna teploty, prudké slunce, vítr, chlad a znečištění. Reaguje na kosmetiku, mýdla, parfémy, chemikálie.


Novorozenecká a kojenecká pokožka je mnohem citlivější na vnější vlivy než pokožka staršího dítěte a dospělého. Takovou pokožku může jednoduše podráždit prakticky jakýkoliv vnější faktor, například sluneční záření, moč a stolice v oblasti plenek, sliny a zvratky v oblasti úst, oblečení, nové potraviny v jídelníčku, příliš časté případně dlouhé koupání nebo nevhodně zvolená kosmetika. V péči o dětskou kůži je třeba klást důraz na obnovu této ochranné vrstvy.

Na základě poznání specifik dětského organismu a dětské kůže, byly vypracovány některé zásady správné péče o pokožku dítěte, které jsou šetrné k dětské kůži a v případě problémů mohou zlepšit stav a negativní projevy extra citlivé a suché pokožky.

 1. Hygiena


• Přiměřené mytí a koupání, zejména u dětí se suchou pokožkou (někdy stačí každý den umýt jen v oblasti plenek, a obden celé tělo). Voda, ale zejména velmi mineralizovaná narušuje oslabenou ochrannou bariéru kůže. Používáme přípravky, které neobsahují mýdlo, nejlépe ty, které dokáží pokožce dodat chybějící lipidy. Vhodné jsou i oleje, případně olejové pěny do koupele. Voda by neměla být příliš teplá a koupání raději kratší. Utírání ručníkem může pokožku podráždit, proto dítě raději osušíme jemnými doteky.

• Pravidelná hydratace kůže stabilizuje a posiluje ochrannou bariéru pokožky, přináší úlevu od nepříjemného svědění - vhodná je zejména po koupeli a v suchém počasí. Kosmetické přípravky pro suchou a citlivou pokožku by měly obsahovat esenciální lipidy, jako jsou omega-6 mastné kyseliny, případně vitamíny. Velmi důležité je i lehké roztírání, aby se předešlo mechanickému podráždění pokožky.

2. Oblečení


Oblečení hraje velmi důležitou roli v prevenci podráždění pokožky.

• Nové oblečení před prvním použitím vždy vyperte. Odstraníte tak zbytky barev, impregnací a chemikálií použitých při výrobě oblečení, vhodné je i extra máchání pro důkladné vymytí pracího prášku. Odstřihněte visačky, štítky, které mohou mechanicky podráždit pokožku. Namísto použití aviváže vysušte prádlo v sušičce a důkladně vyžehlete. Oblečení je pak mnohem měkčí a jemnější, a při dostatečné teplotě ho zbavíte i zárodků mikroorganismů.

• Mnohem vhodnější než vlna je například čistá bavlna nebo jiné hebké přírodní materiály (hedvábí nebo viskóza). Umělá vlákna, jako je polyester nebo nylon, podporují pocení a vedou tak k nepříjemnému svědění pokožky, i když jsou na dotek jemné a hladké.

3. Strava


• Kojení během prvních šesti měsíců - ideální alespoň jeden rok, je nejlepší prevencí rozvoje atopie zejména u dětí s vrozenou predispozicí. Při zavádění pevné stravy dbejte na to, aby byly jednotlivé potraviny přidávány postupně. Je dobré sledovat reakci dítěte na každou novou potravinu zavedenou do jídelníčku.

• Alergickou reakci může vyvolat jakákoliv potravina, ale mezi nejčastější alergeny řadíme: citrusy, ovocné džusy a šťávy, ryby a mořské plody, vejce, arašídy a jiné ořechy, bílkovinu kravského mléka, obiloviny, rajčata a sójovou bílkovinu. Není vhodné experimentovat u malých dětí s ovocem z exotických zemí.

• Vždy se předem poraďte s pediatrem, abyste se ujistili, že strava splňuje základní potřeby pro zdravý vývoj miminka. Vhodné je zajistit dostatečný a vyvážený přísun vitamínů, minerálů a stopových prvků.

4. Prosředí


• Dětský pokoj, ale i celá domácnost by měla představovat co nejméně prašné prostředí bez bakterií a roztočů. Namísto závěsů použijte rolety nebo žaluzie, namísto koberců plovoucí podlahu nebo linoleum. Polštáře a přikrývky by se měly dát snadno vyprat, stejně jako oblíbené hračky. Pravidelně otírejte prach, vysávejte, myjte, větrejte.

• Děti lépe spí v dobře větrané místnosti s nižší teplotou (kolem 18 až 20 ° C), kde je vhodné zejména během topné sezóny zajistit dostatečnou vlhkost pomocí zvlhčovačů nebo čistička vzduchu. Chladnější vzduch obsahuje více vlhkosti, která je příjemná tak pro pokožku i slizniční výstelku dýchacích cest.

Péče o kůži dětí není jednoduchý úkol. Zejména v dnešní době, kdy jsou nároky na organismus a vlivy vnějšího prostředí plného nástrah ve formě řady různých antigenů z rostlin, chemikálií, potravin, ovzduší stále naléhavějším problémem. V případě jakýchkoliv otázek týkajících se péče o kůži vašeho dítěte, neváhejte kontaktovat dětského lékaře, ve vážnějších případech dětskou kožní lékařku, kteří by vám měli odborně poradit, jak pečovat o kůži vašeho dítěte případně řešit jeho zdravotní stav.

Pro péči o jemnou dětskou pokožku vyzkoušejte řadu Baby od značky Mixa, odborníka na citlivou pleť.

Autor:
  • Nejčtenější

Horoskop pro každé znamení na 17. týden roku 2024

Apríl se pomalu blíží ke svému konci, jaké dny nás čekají podle hvězd, než přijde zamilovaný máj? Raci, rozhodli jste...

Zpomalte stárnutí své pleti. Tyto účinné látky vám s tím pomůžou

Stárnutí je přirozenou součástí života a dříve či později dostihne všechny. Někdy je ale možné jeho projevy zmírnit a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vztah s kolouškem ženám svědčí. S mladším mužem rozkvetou a ožijí

Vztahy starších žen s mladšími muži byly dřív tabu. I když existovaly, nemluvilo se o nich. Dnes je pěstuje stále více...

Nevíte, co na sebe? Čtveřice outfitů pro tu pravou jarní náladu

Neodbytná otázka: „Co si mám dneska obléct?“ přichází každodenně. Stojíme před otevřenou skříní a může třeba praskat ve...

Usedněte na kolo. Dojedete si pro zdraví, fyzičku i lepší náladu

Rekreační cyklistika patří mezi oblíbené sporty. Mnozí lidé vyrážejí na kole na výlety, někteří na něm jezdí do práce...

Voda je náš malý velký zázrak. Svěží pleť se bez ní neobejde

Mnohostranný pomocník v péči o krásu je prostého původu. Je to zkrátka voda. Pokud nechcete vypadat unaveně a chcete...

Trenčkot, košile, pouzdrová sukně. Okoukněte hvězdy jarního šatníku

Každá sezona má ve světě módy své oblíbence. Možná už je máte v šatníku, jinak je nejvyšší čas zauvažovat o jejich...

Není sako jako sako. Sáhněte s klidem po barvách a nových materiálech

Není kabát jako kabát a není sako jako sako. Hravé jarní modely využijete až do podzimu, tak ne nebojte a nějaký si v...

Kosmetický kalendář: jak často mýt vlasy a používat sérum nebo masku

Úkonů, které jsou třeba pro krásu, je víc než dost. Někdy bývá těžké si to všechno zapamatovat, naštěstí je tady...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...