19. ledna 2018
Óóóómmmm! Kosmická mantra a zvuk, kterým bývají zahajovány lekce jógy. Zde nečekejte žádné psy hlavou dolů, čaturangy ani bojovníky. Budete cvičit jen obličejem!

Obličejová jóga. Její princip je dost podobný jako u sérií jógy pro tělo. Hýbete vědomě určitými svaly, takže do míst, která „oživujete“, proudí lépe energie, harmonizují se, zpevňují a vy jen záříte.

Další důležitou paralelou je celkový přístup, se kterým cvičíme. Možná už nějaký čas znáte cvičení, kterému se říká obličejová gymnastika. Ano, existuje, a kdybychom chtěli hledat tělesný ekvivalent této „gymnastiky pro tvář“, bylo by to nejspíš klasické posilování, protahování a čistě fyzický trénink.

Jen jóga má na rozdíl od gymnastiky něco navíc – pokud cvičíte dobře a vědomě, pracujete i s jemnohmotnější energií, s jakousi energetickou předlohou fyzického těla.

A pokud se vám podaří zharmonizovat za pomoci cvičení tuto hlubší vrstvu, tělo se k harmonii rádo přidá. Není to možná taková ta chvilková endorfinová euforie, jako když si dáte pořádně do těla ve fitku, ale jemnější radost, živost a vnitřní klid a pohoda. I naše fyzické tělo má z jógových lekcí značné benefity – aktivujeme vnitřní svalové skupiny, které za normálních okolností nepoužíváme, zpevníme se, kvalitněji dýcháme, lépe proudí vitální energie. A když tohle platí u těla, proč by to nemohlo fungovat u obličeje?!