23. října 2017
Doba hladovění a zázračných receptů na shazování kil je pryč. Revoluční přístup k získání štíhlé a zdravé postavy teď spočívá ve šťastné dietě. Takže? S úsměvem!

Ve světě diet se objevila novinka. Někdy se jí říká „dieta štěstí“, jindy „dieta pro zdraví, štěstí a krásu“ nebo „vyvážená dieta štěstí a zdraví“, pod těmito názvy se ale skrývá jediné – převratná změna toho, jakým způsobem přemýšlíme o jídle. Nový přístup je v podstatě reakcí na všechny nezdravé hubnoucí programy, které se ženám v posledních letech nabízejí – od nízkosacharidové přes Dukanovu dietu až k různým půstům a detoxikačním dietám. Všechny stojí na tom, že něco (nebo skoro všechno) jíst zakazují. To vám v tomto případě nehrozí.
Hlavním principem diety štěstí je totiž vyváženost. Co to znamená? Lidské tělo potřebuje k přežití od všeho trochu. Proto budete jíst vše, ale pomalou změnou stravovacích návyků dospějete k jídelníčku, který není problém dodržovat a který funguje dlouhodobě. V současné době existuje několik diet tohoto typu, všechny se řídí stejnými zásadami.

1. Cesta drobných, ale trvalých změn

Často se vrháte na přísné diety, které zakazují jíst spoustu vašich oblíbených potravin. Vydržíte to pár týdnů a pak do toho znovu spadnete. Není totiž vůbec jednoduché proměnit své stravovací zvyklosti přes noc. Postupné drobné změny mají tu výhodu, že snáze zvládnete dodržovat je dlouhodobě. Malé posuny vám pomohou změnit jídelníček trvale, nejen na pár týdnů.
Dobrým příkladem je snaha omezit cukr. Ve chvíli, kdy se rozhodnete hubnout, máte tendenci ho z jídelníčku okamžitě a zcela vyřadit. Diety štěstí tohle nedělají. Příjem cukru sice také snižují, ale po etapách. „První týden se rozlučte s cukrem v kávě a čaji, druhý týden se zbavte sladkých cereálií, třetí týden vyměňte zákusky za kousek hořké čokolády a dál takto pomalu vyřazujte ze své stravy sladkosti,“ radí doktor Anthony Turner, odborník na zdravou výživu. Když se budete cukru zbavovat postupně, je méně pravděpodobné, že vám časem začne chybět. Díky malým krůčkům bude mít tělo čas vyrovnat se se závislostí (ať už fyzickou, nebo psychickou) na sladkostech. Tento postup se dá aplikovat na cokoli včetně cvičení. Dieta štěstí vám nepřikazuje vrhnout se okamžitě do víru posiloven a začít dřít, naopak vám cvičení nenápadně začlení do běžného života. První týden můžete třeba vystupovat z tramvaje o zastávku dřív a dojít pěšky, druhý týden začnete chodit na večerní procházky… Budete-li postupovat pomalu, novinky se snáze stanou běžnou součástí vašeho života.

Embed from Getty Images

2. Zapomeňte na tabulky s kilojouly

Diety štěstí spojuje zásada, že osoba snažící se zhubnout by neměla být zahlcena kvantem informací. Kolik už jste vyzkoušela diet, které na vás vyrukovaly s tabulkami kilojoulů a seznamem jídel, o nichž jste nikdy ani neslyšela, natož abyste je ochutnala? Diety štěstí se zaměřují na běžné potraviny, případně na superpotraviny, a zároveň dávají prostor k experimentování. Tento koncept jde ruku v ruce s principem drobných změn – můžete podle něj nadále jíst to, co máte ráda, a přitom směřovat k vyvážené stravě.

3. Ideální supermodelka versus reálná žena

Podle doktora Turnera spočívá hlavní problém tradičních diet v tom, že propagují ideál – ideální stravování, ideální cvičení, ideální tělesné křivky – který je pro většinu lidí nedosažitelný. Hubnutí s dietou štěstí není pro ty, kdo touží svých dvě stě kilo vyměnit za křivky supermodelky. Největší síla diety štěstí tkví v tom, s jakou samozřejmostí dokáže člověku zavést do života rozumný jídelníček vystavený na přiměřeném kalorickém příjmu a rozumný cvičební plán. „Nikdo po vás nechce, abyste trávila celé hodiny v posilovně či lítala po parku,“ vysvětluje Simona, 34letá žena, která s pomocí programu „Zdravá, krásná, šťastná“ shodila téměř 50 kilogramů. „Vlastně vůbec nechodím cvičit. Ale nevyhýbám se chození do schodů, auto nechávám na vzdálenějším konci parkoviště… Zkrátka jsem si pohyb zařadila do běžného života, proto to zabralo.“