13. března 2018
Váš plán zatočit se zimními tukovými zásobami dosud zůstal jen u novoročního předsevzetí? Sestavili jsme pro vás účinnou motivační masáž.

Jak začít?

Cvičíte-li, působíte zdravě a spokojeně, tváře vám hoří, cítíte se sexy. Když se však máte znovu přimět k pravidelné dávce sportu, hledáte výmluvy. Podle průzkumů jen jedna z pěti žen, které chtějí pohybem vylepšit postavu, dokáže své plány naplnit. Vaše předsevzetí musí být reálná i uskutečnitelná. Nejdůležitější je odhodlání a chuť něco změnit. Celý proces hubnutí a formování postavy musí být příjemný, netrýznivý, a pokud možno přirozeně začlenitelný do života.

Přeprogramujte se

Odborníci tvrdí, že motivace představuje vůli k výkonu a k němu dopomáhá vědomá změna přístupu. Přestaňte si v hlavě omílat, jaká je otrava vstávat o hodinu dřív a vyrazit do fitka. Nakopněte se pozitivy, třeba že konečně uvidíte východ slunce nebo se vyhnete dopravní zácpě. Přestože posilovny nepatří zrovna k místům vyšperkovaným designovým nábytkem a nadvláda strojů vás může vyvést z míry, nenechte se odradit. Pokud máte obavu, že neumíte posilovací stroje správně používat, zaplaťte si pár hodin s trenérem. Závazek vás přiměje k dalším návštěvám a vy se budete po posilovně brzy pohybovat sebejistě.

Překonejte rubikon

Německý psycholog Heinz Heckhausen označuje výrazem „rubikon“ okamžik, kdy proces rozhodování změníte v jednání. Když Caesar překročil řeku Rubikon, rozpoutal občanskou válku a nakonec zvítězil. Nejlepší strategií je proto první krok a naplnění konkrétního harmonogramu. V diáři si zarezervujte termíny na sport a při plánování aktivit jej vždy upřednostněte. Pomůže vám třeba počítačový program Open Fitness. V něm si sestavíte cvičební plán (třeba pro snížení hmotnosti, posílení srdce či fyzické kondice) a budete mít přehled o čase stráveném cvičením, změnách tělesných proporcí, vhodném jídelníčku i kaloriích.