5. února 2018
Začátkem nového roku si řada z nás dává předsevzetí, jak bude více cvičit, lépe se stravovat, zkrátka zdravěji žít… Jenže, kolik z nás vydrží déle než do konce ledna… Letos ale může být vše jinak.

Přinášíme osvědčené rady zkušené sportovkyně Jany Havrdové, prezidentky Českého svazu aerobiku a fitness Fisaf.cz.

1. Pohyb vás musí bavit

Nenuťte se do sportu, který vám nic neříká. Že kamarádka chodí na box, přece neznamená, že i vy budete mlátit do nějakého pytle, když ze všeho nejraději tančíte… Dopřejte si takový pohyb, který vám přinese radost a uspokojení – a může to být stejně tak plavání, jóga, jízda na koni nebo skákání na trampolíně.

2. Tajemství dobré kondice: pravidelnost

Pro dobrý pocit i dobrou fyzickou kondici je důležité cvičit nebo se jakkoliv intenzivně hýbat alespoň hodinu denně. Ideální je pohyb v průběhu týdne střídat a cíleně vybírat aktivity jak vytrvalostní, tak i silové a relaxační. Samozřejmostí by mělo být splnění náležitého počtu kroků (Světová zdravotnická organizace doporučuje denně nejméně 10 tisíc kroků) a k tomu přidat 2x až 3x týdně dynamickou aktivitu (běh, aerobik, spinning nebo plavání), doplněnou o silový trénink a protažení či relaxaci (např. jógu).

Mně se třeba osvědčilo cvičit ráno, jakmile odvezu děti do školy a do školky. Když před osmou vyběhnu na 5 km, tak i se sprchou a protažením zvládnu být do devíti připravená na pracovní režim. V ty dny, kdy neběhám, hledám desetiminutovky na rychlou chůzi v průběhu celého dne. Kroky poctivě sbírám, aby jich bylo v průměru kolem 15 tisíc.