11. září 2018
Přesně taková musí být vaše sportovní podprsenka. Jak vybrat tu nejvhodnější právě pro vás? Přinášíme návod, jak na to!

5 věcí, které chceme od sportovní podprsenky:

1. Musí být pohodlná

Váháte, zda si sportovní podprsenku pořizovat, když si na sport najdete čas jen jednou týdně? Určitě ano! Jakákoli klasická podprsenka vám neposkytne potřebnou oporu a pohodlí při prudším pohybu a ňadra zbytečně namáháte.

„Pokud prsům v pohybu neposkytnete adekvátní oporu, jejich poklesu do budoucna už nezabráníte. Kvalitní sportovní podprsenky dokážou při prudkém cvičení snížit pohyb prsou až o polovinu, takže se nerozmýšlejte,” radí Žaneta Fidrantová, zástupkyně značky Kari Traa.

2. Musí být pevná

Vazivo ženských prsou je měkké, a pokud nosíme málo pevnou podprsenku (nebo dokonce žádnou), a také vlivem gravitace se prsa vytahují a poklesávají. Svou roli samozřejmě hraje i genetika. Proto je pevnost obzvlášť důležitým parametrem při výběru sportovní podprsenky.

Materiály, z nichž se podprsenky na sport vyrábějí, jsou zároveň pružné a prodyšné, takže se nemusíte bát, že se v podprsence budete cítit příliš stažená.

Vybírat můžete z podprsenek s tvarovanými košíčky, které ňadra pevně drží na místě a hodí se pro namáhavější aktivity s prudšími pohyby, třeba běh, nebo můžete zvolit variantu bez košíčků, která prsa těsně přimkne k tělu. Záleží jen na vás, který typ pro vás bude pohodlnější. Obecně platí, že čím větší poprsí je, tím pevněji by během pohybu mělo být staženo.

3. Musí skvěle padnout

Dobře padnoucí podprsenka znamená, že se vám prsa neposunou při žádném, ani velmi prudkém pohybu. Při zkoušení v kabince si zaskákejte na místě, předkloňte se nebo si udělejte pár cviků, na které jste zvyklí. Tak poznáte nejlépe, zda podprsenka poskytuje skutečně pevnou oporu a zda zůstává za všech okolností na svém místě.

Některé podprsenky se prodávají s vyjímatelnými vycpávkami – ty mají v tomto případě čistě estetickou funkci, takže je můžete klidně vyndat.

Důležité také je vybrat správnou velikost, která není vždy shodná s tou, kterou máte u klasických podprsenek. Záleží na výrobci, střihu a materiálu, proto vybírejte a zkoušejte pečlivě.

„Košíček by měl obepínat celé prso, nikde by nemělo být utlačeno ani přetékat. Pod ramínka byste měla vložit zhruba dva prsty, tak nasimulujete velikostní výkyv, ke kterému dochází při pohybu,“ vysvětluje Žaneta Fidrantová.

4. Musí být kvalitní

V případě sportovní podprsenky se vyplatí vyšší investice do jednoho či dvou kvalitních kousků. Prsa díky tomu zůstanou na místě, budou bez odřenin a otlaků, ale také budou pevnější až do vyššího věku. Aby vám podprsenka dlouho vydržela, je potřeba se o ni starat. Můžete ji prát buď na nižší teplotu v pračce nebo ručně ve studené vodě. Vyhněte se avivážím, bělidlům a sušičce. Průměrná životnost sportovních podprsenek se udává v rozmezí 9–15 měsíců, dle intenzity nošení a materiálu, nebo také 30–40 vyprání.

5. A měla by být taky krásná!

Návrháři si už ani ve sportovní módě fantazii meze nekladou, takže výběr je skutečně nepřeberný! Kromě zavedených velkých sportovních značek , jako jsou Nike, Reebok nebo Adidas, se můžete vydat i do méně probádaných vod. Jste-li fanynkou jógy, navštivte e-shop americké značky Prana – její nabídka vás osloví jednoduše barevnými a boho motivy. Pro konzervativnější ženy doporučujeme například tradiční značku dámského spodního prádla Anita. Jste-li sportovkyní tělem i duší, podívejte se na nabídku neotřelé norské značky Kari Traa, nesoucí jméno po olympioničce v lyžařské akrobacii. Za rozumné ceny a v nevšedních motivech nabízí každou sezónu sportovní podprsenky také značka Tchibo.