11. prosince 2017
Vadí vám hluboká vráska nad kořenem nosu? Několik řad jemných linek na čele, nebo vějíře vrásek kolem očí? Zvažujete proto aplikaci botulotoxinu, ale bojíte se, co to udělá s vaší mimikou? Jak vlastně tahle látka funguje? A je vůbec důvod se jí bát?

Přestože dnes už není aplikace botulotoxinu nijak mimořádným zákrokem, stále se kolem ní vznáší spousta otazníků. Kdy vyšetření podstoupit? Jak dlouho efekt vydrží? Není aplikace botulotoxinu nebezpečná? Tyto a některé další otázky jsme položili korektivní dermatoložce Markétě Majerové z MEDICOM Clinic, která se aplikací botulotoxinu již několik let zabývá.

Paní doktorko, na jakém principu omlazující látka botulotoxin v kůži vlastně pracuje?

Botulotoxin dočasně přeruší nervové spojení zablokováním receptorů na úrovni nervosvalové ploténky. Sval tedy nedostává signál ke smrštění a relaxuje. Účinek botulotoxinu trvá, dokud nedojde k regeneraci nervosvalového spojení.

V jakých oblastech dovede botulotoxin vrásky vyhladit nebo je alespoň zjemnit?

Nejčastěji ošetřujeme botulotoxinem mimické vrásky v horní části obličeje. Jedná se o vrásky, které vznikají pohybem obličejových svalů. Mimika je nám ovšem dána geneticky, u každého z nás je tedy trochu jiná. Proto má někdo větší sklon třeba k tvorbě vějířků okolo očí, jiný se při soustředění mračí nebo krabatí čelo při pohledu do slunce. S přibývajícími roky nám pak tyto opakované pohyby logicky vytvářejí na obličeji vrásky. Aplikací botulotoxinu lze vrásky zjemnit i vyhladit, dokonce se odnaučit nevědomému mračení.

Jak dlouho vydrží efekt ošetření a kdy je potřeba aplikaci zopakovat?

Mám zkušenost, že pokud se ošetření provádí pravidelně po pěti až šesti měsících, z dlouhodobého hlediska tím tvorbu mimických vrásek výrazně zpomalíte. Botulotoxin totiž slouží i jako prevence tvorby vrásek a řeší vrásky nejen v oblasti kolem očí, nad kořenem nosu a na čele, ale například i okolo úst. Používáme ho také k vylepšení spadlých koutků a při krčení nosu. Aplikací do svalu v podkoží krku, tzv. platyzmy, může dojít k vypnutí ochabující kontury obličeje. Další lokalitou ošetření vrásek botuloxinem je pak tedy i krk nebo brada.

Není aplikace botulotoxinu nějak nebezpečná?

Výjimečnost téhle látky tkví v tom, že působí pouze tam, kam je lékařem aplikována. Po aplikaci je však nutné dodržet určitá režimová opatření, zejména se čtyři hodiny po ošetření nepředklánět a nelehat si. Ošetření botulotoxinem je však zcela bezpečné. Botulotoxin nezatěžuje játra ani ledviny. Jedná se o produkt bakterií Clostridium botulinum, který je tisícinásobně zředěný oproti své koncentraci v přírodě, protože k ovlivnění mimiky obličeje stačí jen velmi malé množství.

Na co pamatovat, než toto ošetření podstoupím?

Určitě si vyberte zavedené pracoviště se zkušenými lékaři. Botulotoxin by se měl totiž spotřebovat ideálně do 24 hodin od jeho naředění, poté jeho účinnost prudce klesá. A neméně důležitý je i výběr samotného dermatologa. Měl by mít cit a zkušenosti pro to, aby výsledek vypadal co nejvíce přirozeně.

Prozradíte i nějaké další zajímavosti o botulotoxinu?

Botulotoxin je dnes cenným lékem, který se používá napříč obory, a to nejčastěji k svalové relaxaci různých spazmů. Poprvé byl použit k léčbě šilhání. Od té doby bylo popsáno více než 250 indikací léčebného použití v neurologii, urologii, gynekologii, ortopedii, kožním a očním lékařství. V Asii je oblíbená aplikace botulotoxinu do žvýkacího svalu, čímž lze částečně přeměnit kulatý tvar obličeje v atraktivnější srdcovitý. Trošku kuriozitou je také aplikace botulotoxinu do lýtkového svalu kvůli zeštíhlení této lokality a do malého prsního svalu za účelem pozvednutí prsou. Botulotoxin se také hojně využívá k zamezení pocení. Aplikuje se do podpaží, dlaní nebo do plosek nohou. Před ošetřením lze místo aplikace znecitlivět pomocí krému s anestetikem, takže je ošetření zcela bezbolestné.

V boji proti stárnutí vám pomůžou i vybrané kosmetické přípravky. Na které se můžete spolehnout?