17. prosince 2018
Stejně jako skladatelé tvoří úchvatné melodie, parfuméři vytvářejí neuvěřitelné kompozice vůní. Které z tónů používají nejčastěji a těší se největší oblibě?

Podívali jsme se na posledních 10 vítězů Fragrance of the Year, které uděluje The Fragrance Foundation. Vítězné vůně nám prozradily, které tóny patřily za posledních deset let k těm nejpopulárnějším.

TOP tóny hlavy

Jednoznačně vyhrává bergamot, tento svěží tón se objevuje v mnoha druzích parfémů jak květinových, tak orientálních.

Druhé místo obsadila mandarinka a třetí místo má růžový pepř.

TOP tóny srdce

První příčka patří pomerančovým květům, je to charakteristická vůně pro svou hlubokou, sladkou vůni a získává se destilací květů hořkého pomerančovníku.

Druhé místo ovládl jasmín a třetí jasmín sambac, jedná se o velmi podobné tóny, které se odlišují regionem svého původu.

TOP základní tóny

Nakonec se dostáváme k nejpopulárnějším základním tónům posledních 10 let. Vítězem se stává jantar. Dříve se aromatické složky získávaly z fosilizované pryskyřice, tento postup je ale finančně náročný, proto se dnes používají syntetické náhrady.

Druhé místo patří živočišnému pižmu a na třetí příčce se umístilo santalové dřevo.

Tyto tóny nejsou žádnou novinkou a v parfémech se objevují již řadu let. Důkazem jsou tři nejdražší parfémy na světě.

DKNY Golden Delicious Million Dollar Fragrance – cena: 1 000 000 $

Flakón tohoto parfému je vyroben ze 14karátového zlata. Zdobí jej 2909 drahých kamenů, které pochází z různých částí světa.

Parfém má květinovou vůni s tóny jablek, santalového dřeva, pižma, konvalinky, vanilkové orchidey a mirabelek.

Clive Christian No. 1 Imperial Majesty Perfume – cena 435 000 $

Tak jako parfém je i flakón vyroben ze vzácných materiálů. Design je skutečně skvostný. Hrdlo flakónu zdobí 18karátové zlato a 5karátový diamant.

Vůně je určena pro ženy, které touží po lehkém, ale uchvacujícím parfému. Mezi základní tóny patří bergamot, sicilská mandarinka, ylang-ylang a neroli.

Baccarat Les Larmes Sacrees de Thebes – cena 6800 $

Jedná se o jediný parfém, který se prodává ve flakónech od světoznámého výrobce křišťálu – Baccarat. Flakón má tvar pyramidy a je inspirován Egyptem.

Hlavní tóny tohoto parfému jsou akácie, květ pepře a růžový pepř.

Vše, co byste měli vědět o parfémech najdete na: www.shopalike.cz/pruvodce-svetem-parfemu