19. října 2017
Luxusní, bez sulfátů a silikonů, s keratinem, nebo čistě bio?

ORIBE, ALTERNA, Shu Uemura – značky šamponů, které se objevují na kosmetických A-listech celebrit. V čem jsou tak skvělé? Z mé osobní zkušenosti: Opravdu jsem nenašla vlasovou péči, která by se blížila tomu, co s mou hřívou dokáže trojkombinace šamponu, masky a oleje Oribe Gold Lust. Mám pak vlasy jako v sedmnácti – zdravé, lesklé a texturou přesně takové, jak to miluju. Luxusní vlasové značky, ač mají třeba „alternativní“ název a prezentují se jako „odlehčené“, jsou sice možná o nějaký ten těžký sulfát nebo silikon lehčí, ale když jejich složky prostudujete bedlivěji, zjistíte, že nejsou přírodní, i když jsou obohacené o blahodárné oleje a kaviárové výtažky.

SULFÁTY: Nejčastějšími kosmetickými sulfáty jsou sodium lauryl sulfate (SLS) a sodium laureth sulfate (SLES). Umějí na sebe nabalit mastnotu a nečistoty a v kombinaci s vodou je odstranit. Většinu té báječné bohaté šamponové pěny mají na svědomí právě ony. Jenže vlasovou pokožku chrání přirozená hydrolipidová vrstva, kterou sulfáty odstraňují stejně spolehlivě, jako nečistoty. Tvorba kožního mazu v mazových váčcích rychle reaguje na odmaštění nadprodukcí mazu a vlasy se víc a rychleji mastí. Zároveň sulfáty likvidují naši přirozenou mikroflóru, takže hlava může časem svědit.

SILIKONY: Je celkem bez diskuze, že když si vlasy umyjete a ošetříte péčí, která má v seznamu ingrediencí nějaký ten -icone (silikon), jsou najednou hladké a hezčí. Silikony totiž vlas obalují a uzavírají. Tento obal při krátkodobém používání chrání vlas proti třepení, horku a mechanickému poškození a UV záření. Jelikož je částečně nepropustný pro vodu, zabraňuje také ztrátě přirozené vlhkosti vlasu, avšak také omezuje přístup vody do vlasu, což může u některého typu vést k vysoušení (ovšem také to zamezuje krepatění ve vlhkém počasí). Obalený vlas špatně přijímá látky ze šamponů, kúr, masek či olejů. Pokud máte dojem, že vaše hříva plihne, zkontrolujte, jestli se náhodou nedusí pod silikonovou vrstvou. Obecně přijímaná teorie tvrdí, že silikony zcela rozpustné ve vodě (najdeme je zejména v profesionálních a luxusnějších přípravcích) se na vlasech neusazují, vymyjí se časem při oplachování.

KERATIN: Zajišťuje, že jsou vlasy silné a pružné. Když nám této bílkoviny ubývá, vlasové vlákno je vysušené, lámavé a matné. Keratinové šampony zvolna znovu budují proteinovou strukturu vlasů, takže výsledky neuvidíte hned po prvním umytí. Na vlasech je nesmíte nechávat déle, než píšou v návodu – příliš keratinu může škodit a vlasy se mohou lámat. Může dojít i ke snížení hydratace vlasové pokožky, což snesou mastnější a normální vlasy, suché však ne. Hodně však záleží na dalších ingrediencích šamponu.