15. prosince 2017
Krásné vlasy plné lesku a účes, který drží... To není jen dobrý střih a dokonalý styling, základem je ještě něco – správně umyté vlasy a šetrné zacházení.

Péče o vlasy není nic složitého a nejspíš proto ji řada žen podceňuje. Jako např. mytí – namočit, napěnit, opláchnout… jenže správné mytí vlasů je taková malá alchymie. Řiďte se naším manuálem a odměnou vám bude hříva plná objemu a lesku.

1. ŠAMPONOVÁNÍ

Základem mytí je šamponování. Jen tak odstraníte z vlasů veškeré nečistoty, prach, mastnotu a zbytky stylingových přípravků. Sice se už objevil trend mytí vlasů pouze vodou (no Poo), ale většina žen ho za ideální metodu nepovažuje. „Hlavním důvodem myšlenky mýt vlasy bez šamponu je šetrnost a diskuze o škodlivosti látek obsažených ve vlasové kosmetice,“ říká Jan Těšík, vlasový stylista Nivea, a pokračuje: „Současná vlasová kosmetika je však velmi jemná a moderní šampony už dokonce některé chemické látky neobsahují. Takže obavy ze šamponů jsou zbytečné. Pokud chcete vlasům dopřát něco speciálního, vyzkoušejte micelární šampony. Lze je použít i ke každodennímu mytí, neboť vlasy nevysušují, chrání pH pokožky a navíc neobsahují silikony.“

2. KOMBINUJTE

Šampony i kondicionéry vybírejte podle typu vlasů nebo účinku, který očekáváte. Jestliže vás trápí více věcí, nebojte se přípravky kombinovat. Myslete na to, že šampon hlavně čistí, takže problém, který je pro vás palčivější, řešte kondicionérem. Jeho péče je totiž intenzivnější. „Zvolíte‐li např. micelární šampon pro posílení vlasů, pak péči doplňte o kondicionér pro barvené, melírované nebo jemné vlasy… Lesk pak řešte stylingem. Ideálně vše odjedné značky,“ říká náš vlasový specialista.

3. ŠAMPONU MÁLO, VODY HODNĚ

Vlasy důkladně namočte, šampon napěňte v dlaních a vetřete do vlasů. Zaměřte se na mytí pokožky hlavy, jemně ji promasírujte a vzniklou pěnu opláchněte. Pokud se při prvním mytí pěna neobjeví, mytí zopakujte. „Použijte vždy pouze čajovou lžičku šamponu, větší množství je zbytečné,“ upozorňuje Jan Těšík, „mytí tak nijak nezlepšíte ani neurychlíte, vlasy totiž pojmou jen určité množství vody i přípravku, a tak přebytek šamponu vždy jen po vlasech bez užitku steče.“ Na závěr mytí vlasy důkladně opláchněte. Vodou nešetřete, neboť zbytky kosmetiky vlasy zatěžují, a pak ztrácejí svůj objem, rychleji plihnou a účes nedrží.

4. JEDINĚ S KONDICIONÉREM

I když kondicionér řada žen považuje za zbytečný, je nezbytný už při délce vlasů nad 5 cm. A to platí i pro muže. Kondicionér vlasy uhladí, chrání, dodá jim hydrataci a lesk. Do mokrých vlasů vetřete malé množství kondicionéru (stačí hromádka ve velikosti vlašského ořechu). Abyste předešly maštění pokožky hlavy, aplikujte kondicionér jen do střední části vlasů a ke konečkům. Dodržujte doporučenou dobu aplikace a kondicionér důkladně opláchněte. Kondicionér nevynechávejte, ani když spěcháte, pro takové případy si pořiďte bezoplachový kondicionér, který se z vlasů nevymývá.

5. POZOR HORKÉ!

Po umytí můžete vlasy nechat přirozeně uschnout, praktičtější je ale asi pro většinu žen vysušení fénem. „Vlasy sušte středním stupněm foukání téměř dosucha, teprve pak vlasy tvarujte,“ radí Jan Těšík, „půjde to lépe a účes tak upravíte mnohem rychleji.“ Hubici fénu natočte vždy dolů po směru růstu vlasů, vlasy tak budou hladké a lesklé. Při fénování nepoužívejte příliš horký vzduch, jinak budou vlasy přesušené. Chraňte je termoregulačními přípravky, které je ochrání před účinky tepla.

6. CO JE MOKRÉ, TO JE KŘEHKÉ

Vlasy jsou po umytí zranitelné. Mokré vlasy proto nikdy nefrotýrujte, jen je po umytí na chvilku zabalte do ručníku. Při rozčesávání buďte opatrní, používejte hřeben se širokými zuby a postupujte pomalu od konečků směrem nahoru. Nikdy mokré vlasy nespínejte do gumiček a nechoďte spát s mokrou hlavou, jinak se vlasy polámou, budou přetrhané a chlupaté. „A také“, upozorňuje Jan Těšík, „nechoďte s mokrými vlasy ven, když mrzne nebo je venku méně než 3 °C. Nejenže vlasy „nastydnou“ a mohou se polámat, ale můžete si přivodit i nadměrné vypadávání vlasů.“

7. UČESANÁ, NEUČESANÁ

Používejte kartáče z přírodních štětin, které jsou k vlasům šetrné a vlasy dobře uhlazují. Praktické jsou také tzv. funkční kartáče se speciálními měkkými štětinami (např. Tanger Teezer), které se dokáží nad zacuchaným místem ohnout a šetrně rozčesávají mokré i suché vlasy. „Nosíte‐li často culíky, pořiďte si látkové nebo froté gumičky,“ doporučuje Jan Těšík, „jsou k vlasům šetrnější než tenké gumičky, vlasy méně cuchají, trhají a lámou. Gumičkami vlasy příliš pevně nestahujte, jinak mohou „bolet“, někdy i více vypadávat a pokožka může být napjatá a citlivější. Vlasy proto nenoste stažené celý den, případně jim dopřejte aspoň malou pauzu a gumičku aspoň na chvilku uvolněte.“