13. února 2018
Fleky se vám můžou na kůži objevit nečekaně. Nejohroženější skupina? Ženy mezi dvacítkou a čtyřicítkou! Jak se onemocnění jménem melasma vyvarovat, a pokud už ho máte – dá se zkrotit?

Barboře se tmavé skvrny začaly tvořit před čtyřmi lety. „Vždycky jsem měla pihatý nos, takže jsem si říkala, že se pihy asi jen zvětšují. Pak se to ale začalo slévat do map a flíčky přibývaly,“ vypráví dnes osmadvacetiletá psychologická koučka a autorka blogu Detox chutně. „Nastávaly nepříjemné momenty, kdy mi kamarádky otíraly obličej se slovy: ,Umazala ses‘, nebo jsem si šla koupit jídlo a prodavač mě upozorňoval: ,Utřete si obličej, něco tam máte.‘“ Barboru problém trápil čím dál víc, a tak si skvrny začala maskovat krycím make-upem. „Můj bývalý s tím naštěstí neměl problém. Tvrdil, že je to jako pihy, a ty jsou na ženách sexy. Teď partnera nemám, a kdybych poznala někoho nového, ostýchala bych se před ním odlíčit. Ze všeho nejhorší je, že flíčků mám čím dál víc a zvětšují se.“ Barbora navštívila dermatologa a dozvěděla se, že ji zřejmě trápí kožní onemocnění zvané melasma.

Kde se skvrny vzaly

„Jde o získaný typ pigmentu, se kterým se sice nenarodíme, ale později se objeví,“ vysvětluje dermatoložka Katarína Třísková z pražské Medicom Clinic. „Nejčastěji se týká žen v produktivním věku, většinou mezi dvacátým a čtyřicátým rokem.“ Buňky v kůži, které vyrábějí pigment, se najednou vybičují k horečné aktivitě. Za tím můžou stát třeba hormonální výkyvy: těhotenství, porod, hormonální léčba, nasazení antikoncepce. „Roli hraje také dědičnost nebo rasa. Například v Mexiku trpí asi přes 60 % žen v těhotenství melasma a více než půlce z nich už kožní problém zůstane. V Čechách se odhaduje, že se nemoc objeví u deseti až pětadvaceti procent žen, které užívají hormonální antikoncepci nebo čelí hormonálním výkyvům,“ dodává odbornice.

„Přesná čísla však neznáme. Zajímavé je, že ženy ve věku našich maminek už obvykle melasma nemají. Jak vám totiž vyhasíná estrogen, pigmentové skvrny ustupují. Časem můžou samy úplně vymizet. Setkala jsem se také s pacientkou, které se skvrny vytratily do tří let od vysazení antikoncepce,“ zmiňuje lékařka. A co odstartovalo Bářiny potíže? „Byla to asi kombinace více věcí. Použila jsem domácí chemický peeling a krátce nato odjela na dovolenou na Srí Lanku, kde jsem pobývala hodně na slunci. Navíc jsem tehdy prožívala složité období plné stresu. Mám pocit, že psychika sehrála velkou roli.“