4. května 2018
O dentální hygieně už jste nespíš slyšeli. V jakém věku bychom s ní ale měli začít? A kolikrát ročně si ji dopřát? A proč vlastně? To vše se dočtete v našem článku!

Co je vlastně dentální hygiena?

Dentální hygiena znamená profesionální čištění zubů. Jejím účelem je prevence a léčba onemocnění dutiny ústní, souvisejících se špatnou ústní hygienou. V důsledku nedostatečného či nesprávně prováděného čištění zubů dochází často ke vzniku zubního kazu, zánětu dásní a závěsného aparátu zubu (parodontóza).
Příčinou těchto onemocnění jsou bakterie přítomné ve škodlivém zubním plaku, který se neustále vytváří na povrchu zubů a v dásňovém žlábku. Do zubního povlaku se následně ukládají minerály ze slin a zbytků potravy a vzniká tvrdý zmineralizovaný zubní kámen, který už sami doma běžným čištěním za pomoci pasty a zubního kartáčku neodstraníte.

Kdy začít s návštěvou dentální hygieny?

Čím dříve, tím lépe. Nejlépe už v dětském věku, a to od chvíle, kdy je dítě schopno spolupráce (od 3-4 let)!

Jak poznáme, že máme onemocnění dásní?

• dásně jsou na pohled oteklé, zarudlé, citlivé na dotyk
• objeví se krvácení dásní při čištění
• dochází k ústupu dásní a odhalování zubních krčků
• my nebo naše okolí cítí zápach z úst

Jak často dentální hygienu absolvovat?

Tak jako máme svého zubního lékaře, měli bychom mít i svou dentální hygienistku. Oba odborníky bychom měli pravidelně 2x ročně navštěvovat.

Kdo je dentální hygienistka?

Dentální hygienistka je zdravotník – nelékař. Dentální hygienistkou nemusí být jen ženy, ale také i muži – dentální hygienisté. Dentální hygienista je absolvent vyšší odborné školy nebo vysokoškolského studia v oboru dentální hygienistka, nikoli sestřička, ani zubní instrumentářka.

Embed from Getty Images

Co všechno se při dentální hygieně dozvíte a naučíte?

1. Na zubech se kromě plaku a zubního kamene mohou usazovat pigmenty z barevných nápojů, potravy nebo cigaretového kouře. Výsledkem jsou tmavé skvrny na zubech. Při dentální hygieně se všechny tyto povlaky a pigmentace odborně odstraňují. Bez nadsázky můžeme říci, že pravidelnými návštěvami dentální hygieny alespoň dvakrát ročně udržujete svoje zuby a dásně ve správné kondici, čisté a zdravé. Předchází se tak vzniku zubního kazu, zánětu dásní a závažnějších onemocnění jako je např. parodontitida. Zkušená dentální hygienistka také dokáže léčit či zastavit již vzniklá onemocnění.
2. Součástí dentální hygieny je i doporučení správné techniky čištění zubů, výběr vhodných dentálních pomůcek přímo na míru a důkladná instruktáž jejich použití.
3. Dědičné faktory jsou velmi oblíbenou výmluvou. Hlavní příčinou onemocnění jsou ve skutečnosti konkrétní bakteriální kmeny a mikrobiální povlak. Geneticky může být ovlivněna pouze např. nižší mineralizace tvrdých zubních tkání. Zubní kaz ani parodontitida nejsou dědičná onemocnění. To, jak dobře si zuby dokážeme vyčistit, zbavit je zubního plaku, ovlivňujeme výhradně sami. Často se setkáváme s lidmi, kteří se velmi diví, že jejich zuby či dásně nejsou v dobrém stavu, a přitom si zuby pravidelně čistí. I když si člověk čistí zuby dobře, tak je třeba pravidelně absolvovat dentální hygienu.
4. Dále je důležité uvědomit si, že samotný kartáček a pasta nestačí. Samozřejmostí by mělo být každodenní používání mezizubních kartáčků nebo dentální nitě, kterými čistíme mezizubní prostor, kde se zuby dotýkají a kam běžný zubní kartáček nedosáhne. Pokud se nečistí také prostory mezi zuby, zuby jsou vyčištěny v podstatě jen z poloviny.

Asociace dentálních hygienistek (ADH ČR) je nezisková profesní organizace, která sdružuje dentální hygienistky v České republice. Jedním z cílů asociace je mimo jiné šíření osvěty týkající se zdraví úst, správné ústní hygieny a zdravých stravovacích návyků. Na webových stránkách www.asociacedh.cz je možné najít praktické informace pro veřejnost, které jsou neustále aktualizovány. V sekci Najděte si svou hygienistku je možné si na mapě vyhledat hygienistku podle lokality dle vlastního uvážení.