22. ledna 2018
Větší prsa, menší nos, méně vrásek... Estetická plastická chirurgie se stala běžnou součástí života mnoha lidí. Co si toužíme nechat upravit nejčastěji?

Nejvíce plastik v USA a Brazílii

Na vrcholu žebříčku četnosti plastických operací jsou Spojené státy americké, kde bylo jen za minulý rok provedeno přes 4 miliony estetických plastických operací. Když k tomu připočítáme i neinvazivní zákroky, jako jsou výplně či botox, jsme na čísle přes 15 milionů zákroků. Podle americké stanice CNN se nejvíce chodilo na zvětšování prsou, liposukci a zmenšování nosu. Botox si nechalo v USA aplikovat přes 7 miliónu lidí. Nováčkem v populárních zákrocích je labioplastika (operace stydkých pysků), její nárůst se zvýšil až o 39 % oproti roku 2015. Stále populární je také autoaugmentace (zvětšení hýždí vlastním tukem).
Hned za USA je Brazílie. Populární je zde autoaugmentace, tedy zvětšování hýždí, ženy se silnějším pozadím jsou zde vnímání jako symbol krásy. V Brazílii se také často chodí na plastické operace břicha.

Embed from Getty Images

Jak jsme na to v ČR?

V Čechách již dlouho neplatí, že plastické a estetické zákroky jsou doménou modelek či hereček. Do ordinací začínají chodit lidé mnoha profesí a sociálního statutu. Řada lidí je ochotna si na operaci dlouho šetřit nebo si odepřít i dovolenou. Přední plastický chirurg Roman Kufa říká, že meziroční nárůst operací se na jeho klinice v Praze držel v letech minulých na 15 %, vloni pak dosáhl hranice 20 %. V Perfect Clinic se v posledních letech změnilo pořadí preferencí estetických zákroků. Na první místo se vyšplhaly právě miniinvazivní zákroky, které provádí nově Perfect Clinic Dermatology, a omlazující procedury obličeje v injekční, niťové a laserové podobě zde v roce 2017 provedli lékaři 2500x. Na druhé pozici se drží zvětšení prsou s 800 provedenými operacemi a následuje v těsném sledu operace víček, nosu a modelace prsou. Liposukce se propadla až na osmé místo. Doktor Kufa si tento propad vysvětluje tím, že česká populace žen je ochotna více sportovat a držet diety, než aby si dobrovolně lehala kvůli nadbytečným kilům na operační stůl.