13. září 2017
Mají vám pomáhat k čistotě, ale ve skutečnosti jsou bacilovou bombou. Jak se starat o své koupelnové náčiní, abyste zůstala zdravá?

I když jste osoba čistotná, podlahu pulírujete a každý den se myjete, sdílíte svůj život s miliony nebezpečných mikrobů. Jenže oni žijí tam, kde je vůbec nehledáte. Nejvíc jich hostí:

1. Zubní kartáček

Riziko: Poslední výzkumy ukázaly, že ve štětinách kartáčku táboří průměrně deset milionů bakterií, a to včetně nebezpečných hub a smrtících stafylokoků, streptokoků a bakterie E. coli. Tyhle organismy mají schopnost se během chvilky prodrat do krevního oběhu a zakousnout se vám do dásní. Navíc pokud váš kartáček dříme v těsném objetí s čistítky ostatních členů rodiny, putují bakterie od jednoho člověka k druhému bez nejmenších zábran.

Kdy ho vyměňte: Každé dva až tři měsíce. A taky pokaždé, když nastydnete, jste nemocná, máte infekci v puse nebo se vám udělá opar. Hlavně se o střapatého pomocníka s nikým nedělte a postarejte se, aby přespával ve svém vlastním kelímku.

2. Ručník

Riziko: Ručník představuje přímo semeniště bakterií. Lidé si často myslí, že když vylézají navonění a čistí ze sprchy, ručník se vlastně nezašpiní, takže ho nemusejí měnit tak často. Ale pozor, to je obrovský omyl! Ve skutečnosti při mytí uvolníte z kůže obrovské množství kožních buněk, které pak rozetřete do ručníku. Výsledek? Veškeré bacily v něm vesele bují! Ve vašem heboučkém froťáku se daří všem možným kožním infekcím i stafylokokům, které většina lidí hostí na kůži. Kožní stafylokok je sice neškodný, ale jen do chvíle, než se dostane do krve. Stačí, abyste se řízla při holení a otřela se starým ručníkem.

Kdy ho vyměňte: Alespoň dvakrát týdně. Ručník perte na šedesát stupňů a nikomu ho nepůjčujte.