25. listopadu 2018
S vánočním úklidem byste si měla udělat pořádek také ve své kosmetice. Ta nevydrží věky a stará může napáchat pěkné škody!

Mastné nebo suché?

I kosmetické produkty mají svoji trvanlivost. Nejméně  – asi půl roku, až rok, vydrží kosmetika, které má hlavní složku tuk nebo olej – jsou to krémy, tělová mléka, fluidy, make-upy, rtěnky, balzámy na rty. Když totiž  tuk „žlukne“, nedá se pak přípravek dál používat – nehezky zapáchá a může dráždit kůži. Záleží to ale také na konzervantech. Přírodní kosmetika má kratší dobu spotřeby, než přípravek, který syntetické konzervační složky obsahuje. Nejdéle  – až několik let, vydrží „suché“ produkty – jako jsou pudry, pudrové oční stíny, bronzery. Tady se totiž nemá jen tak co zkazit. Jenže ani ty nevydrží věky, po dlouhé době už tak neplní svoji funkci a jsou plné bakterií.

Čtěte obal

Na obalu každého kosmetického přípravku by měla být uvedena doba spotřeby – lehce čitelný datum. Některé značky však používají speciální kódy, podle kterých to nepoznáte. Dívejte se tedy po symbolu otevřeného kelímku. Je v něm napsáno číslo. Například 12M. To značí, že přípravek vám vydrží od prvního použití (když přípravek otevřete a dostane se do něho vzduch) 12 měsíců. 6M znamená 6 měsíců apod. Pokud tedy víte, že přípravek ještě dlouho používat nebudete, nezkoušejte ho a neotvírejte. Od toho data, kdy s produktu dostane vzduch, vám totiž ubíhá doba spotřeby.

Pozor na množství a na skladování

Není vhodné mít několik otevřených několik přípravků najednou. Nejlepší je mít vždy kosmetiku co „nejčerstvější.“ Tedy spotřebovat ji a až pak načít další krém. Trvanlivost přípravků také ovlivňuje jejich skladování. Pokud je máte vystavené na slunci nebo u topení, ve vlhku v koupelně, vydrží méně. Také nedoporučujeme do krémů sahat prsty. Množí se tam bakterie a přípravek se dříve zkazí. Krémy nabírejte vždy suchou, čistou špachtličkou.

Náš tip: Kosmetické štětce, bez kterých se neobejdete