24. října 2017
Milujete svá ňadra? Tak nasajte informace, které vám můžou zachránit navíc i život!

Zhoubný nádor prsu měla třeba Kylie Minogue. Angelina Jolie si ze strachu z téhle choroby nechala preventivně udělat mastektomii. A jenom v Čechách se každý rok dozví tuhle diagnózu asi šest tisíc žen, takže je i celkem pravděpodobné, že některou z nich znáte. Kamarádku, kolegyni, sestru, sousedku…

Ale upřímně: vy si provádíte pravidelně samovyšetření? Pustila jste se do něj vůbec někdy? Čtěte všechno, co potřebujete o rakovině prsu vědět, a hlavně tuhle osvětu šiřte dál!

„Jak to poznám?“

„Ta bulka byla oblá a dalo se s ní hýbat.“

„Nezřetelně ohraničená a nepohyblivá.“

„Tvrdší než ostatní místa.“

„Úplně jiná než okolní tkáň.“

Takhle popisují pacientky, co cítily pod bříšky prstů ve chvíli, kdy si nahmataly zhoubný nádor. Označení „bulka“, které se pro podezřelý útvar tak často používá, je nepřesné. Ve skutečnosti by vás při zkoumání ňader měla vyburcovat jakákoli oblast, která vám prostě připadá zvláštní anebo se oproti dřívějšku změnila. Všímejte si i náhlých změn tvaru nebo velikosti prsů, olupování kůže nebo výtoku z bradavky či jakýchkoli jiných změn, jako je třeba zarudnutí, hrbolky nebo důlky. Pozornost si zaslouží taky jakákoli bolest, která nepolevuje. S tímhle vším byste měla mazat k lékaři!

„Všimla jsem si změny. Co teď?“

Než vyrazíte do ordinace, určitě nepanikařte. V devíti z deseti změn totiž nemá prsty rakovina. Všechny příznaky by ale měl vidět odborník! Navštivte proto nejdřív svého gynekologa nebo praktického doktora. Radši byste zamířila do mammografického centra rovnou bez doporučení? Klidně můžete, jen počítejte s tím, že za vyšetření zaplatíte – za mammograf asi šest set, za ultrazvuk tři sta korun. Adresy akreditovaných screeningových pracovišť najdete na mamo.cz. Když objeví něco podezřelého, odeberou vám vzorek tkáně a pošlou ho na histologii.