19. ledna 2018
Nechte svou pleť na chvíli odpočinout od všech líčidel. Nejkrásnější přece jste bez make-upu – neříkal vám to partner už mnohokrát? Vsaďte na 7 tipů zkušených dermatoložek a opatřete si zdravější a krásnější pleť.

1. Dbejte na dostatek spánku

Marná sláva, ani ta nejluxusnější kosmetika vás nespasí, pokud rezignujete na dostatek spánku. „Každou noc se snažte naspat 7–8 hodin a do postele uléhejte ideálně vždy v přibližně stejnou dobu,“ tvrdí korektivní dermatoložka Markéta Majerová z MEDICOM Clinic a dodává, že nejefektivnější spánek je ten do půlnoci. Předsevzetí od nového roku proto zní: Méně flámovat.

2. Nezapomínejte hodně pít

Pleti samozřejmě prospěje i dostatečný pitný režim. Pít byste měla především neperlivou vodu a bylinkové čaje. „Budete-li málo pít, na vaší pleti se to stoprocentně projeví. Kvůli vysušení se na ní začnou rychleji vytvářet jemné linky i vrásky,“ vysvětluje korektivní dermatoložka Katarína Třísková z MEDICOM Clinic a dodává, že během dne by měl člověk vypít okolo 2–3 litrů vody. Nicméně nedá se to brát až tak striktně. Je to velmi individuální a záleží také na vašem fyzickém výdeji. Hodně vody navíc můžete přijmout také z ovoce.

3. Čistěte si pleť 2x denně

Před ulehnutím do postele nikdy nezapomeňte pleť důkladně vyčistit, a to i v případě, že jste přes den nepoužila žádný make-up. Během dne se totiž na pleti usazuje spousta nečistot, ať už ze znečištěného ovzduší nebo kvůli tomu, že se obličeje často třeba nevědomky dotýkáte. Kromě večera je však nezbytné čistit pleť i ráno. „Mnoho bakterií totiž číhá na pleť také na polštáři, o který si svou tvář během noci otíráte,“ varuje dermatoložka Markéta Majerová.

4. Pozornost věnujte i rtům

Kromě péče o pleť nezapomínejte ani na své rty. Kůže je na nich vůbec nejtenčí a nejcitlivější z celého těla. Výborné zvláčňující a hydratační účinky má třeba bambucké máslo, jojobový olej a vitamin E. Ten zároveň působí jako antioxidant, který rty chrání před stárnutím a poškozením sluncem. Apropo! Vyrážíte-li do hor, neměl by vašemu balzámu na rty chybět ani UV faktor. A že vás popraskané rty trápí až podezřele často? Dejte si pozor, aby se za jejich stavem neskrývalo nějaké infekční onemocnění nebo alergie. „Kůži na rtech dáte do pořádku častým promašťováním a celkově také zvýšeným příjmem vitaminů skupiny B a zinku,“ doporučuje korektivní dermatoložka Iva Obstová z MEDICOM Clinic.

5. Zaměřte se na jídelníček

Pro přirozeně krásnou pleť se samozřejmě vyplatí pamatovat také na správný jídelníček. „Jezte potraviny bohaté na zinek, křemík a selen – minerální látky obsažené především v mase, játrech, rybách, ořeších, listové zelenině, celozrnných obilovinách (pohance či špaldě), v dýňových a slunečnicových semenech, červené řepě či medu. Užívat můžete také Pupalku dvouletou, která je k dostání ve formě tobolek,“ říká Katarína Třísková. A jeden tip od lékařky navíc? Pokud byste chtěla zlepšit kromě své pleti i kvalitu vlasů, měla byste užívat v tobolkách také aminokyselinu methionin.

6. Používejte vitaminová séra

Pleťová séra obsahují až sedmkrát silnější koncentraci cenných látek, než běžné denní a noční krémy, proto s pletí dovedou hotové zázraky. K hydrataci, regeneraci a omlazení pleti slouží především séra bohatá na kyselinou hyaluronovou a vitaminy. „Vitamin A pleť omladí a omezí tvorbu akné, vitamin C ji projasní a zpevní, vitamin E zase zklidní suchou a svědivou pleť, navíc podpoří její regeneraci,“ uvádí dermatoložka Iva Obstová. A jak sérum aplikovat? Ideálně jednou až dvakrát denně na důkladně vyčištěnou pleť, aby mohly cenné látky v něm obsažené co nejsnadněji proniknout do pokožky. Po aplikaci séra můžete na pleť nanést ještě svůj oblíbený denní či noční pleťový krém.

7. Dopřejte pleti doping kyselinou hyaluronovou

Kvůli častým přechodům z tepla do zimy a centrální klimatizaci v práci bývá pleť v zimě velmi vysušená, a proto může začít rychleji stárnout. Dbát na dostatečnou hydrataci pleti i v zimě je tedy nesmírně důležité. Kromě kvalitního hydratačního krému proto zkuste své pleti v zimě dopřát i tzv. mezoterapii. „Jedná se o hloubkovou hydrataci pleti pomocí kyseliny hyaluronové a dalších cenných látek. Ošetření se provádí buď tenkou jehličkou, kanylkou nebo speciální mezopistolí. Pokožka se ošetřením hloubkově zhydratuje, zregeneruje, vymizejí z ní jemné linky i některé vrásky, celkově se ozdraví a omladí,“ popisuje účinek mezoterapie dermatoložka Markéta Majerová.