19. června 2018
Považujete saunování za ryze zimní aktivitu a vkročit do vyhřáté sauny v létě by vás ani nenapadlo? Chyba! Saunování během letních měsíců je zdraví prospěšné a navíc díky němu snáz zvládnete letní parna.

Blaho pro tělo i mysl

Pravidelné saunování alespoň jednou týdně pomáhá zvyšovat odolnost vůči častým onemocněním. Pokud nás i přesto choroba postihne, má zpravidla klidnější a rychlejší průběh.

Ani v létě nejsme méně náchylní k onemocněním, virům a bakteriím čelíme po celý rok. V létě je navíc tělo vystaveno častému střídání teplot a pobytu v klimatizovaných prostorách, které dávají imunitě zabrat. Přestat navštěvovat saunu proto znamená nejen oslabit svoji obranyschopnost, ale po návratu si opět zvykat na vysoké teploty v prohřívárnách.

Lepší zvládání vysokých teplot a méně pocení

Argumentem, proč ani v létě nepřestávat se saunováním, je zlepšení termoregulace. Pokud si navyknete na horko v prohřívárně, snáze zvládnete i venkovní teploty v parných dnech. Dalším benefitem je omezení nadměrného pocení, kterým lidé v létě trpí. Pomůžete i své pokožce, která se pravidelným saunováním prokrvuje, posiluje a zpevňuje. Kůže zvyklá odolávat extrémním podmínkám v sauně lépe reaguje na nápor v podobě vysokých teplot i slunečního záření.

Kterou saunu vybrat?

V horkých dnech se doporučuje návštěva především klasických finských saun. Méně vhodné jsou parní lázně. „Po opuštění prohřívárny by každopádně neměl chybět pobyt na čerstvém vzduchu, protože tělo potřebuje zvýšený přísun kyslíku,” říká Saunový mág Pavel Hofrichter. Z tohoto důvodu by si lidé měli vybírat zařízení, která jsou vybavena venkovní zónou. Například Aquapalace Praha nabízí kromě krytého areálu venkovní zemní i srubovou baňu a rozsáhlou zónu s ochlazovacími bazénky i lehátky. Saunování tak lze spojit s opalováním a odpočinkem pod otevřeným nebem. Podle odborníků bychom při vysokých teplotách měli volit raději kratší a méně intenzivní saunování, a především nezapomínat na pitný režim.

Vonné esence zpříjemní zážitek a posílí zdraví

Čím dál populárnější jsou i saunové ceremoniály, při nichž saunér přírodními éterickými oleji polévá koule z ledové tříště. Ty se pak pokládají na rozpálené kameny a nádherně provoní prostor. Éterických olejů je mnoho druhů, některé jsou vhodné na relaxační ceremoniál, jiné určené na stimulační proceduru.

„Každý éterický olej má spoustu blahodárných funkcí. Proniká do těla dýchacími cestami i kůží a působí dobře na zdraví a psychiku. Některé přispívají k uvolnění dýchacích cest, jiné slouží ke zklidnění mysli, škála pozitivních účinků je opravdu široká. Dobrý saunér umí nabídnout také synergie, tedy kombinace éterických olejů a vytvořit tak skvělý saunový rituál,“ uvádí saunérka Kateřina Šmídová, která předvádí své umění v Aquapalace Praha.