5. září 2017
Řehtají se koně, nutrie i opice. Lidé se ale smějí čím dál méně. Přitom smích vás může i vyléčit.

Léčba smíchem už má dokonce i svůj název. Říká se jí gelototerapie a ve Spojených státech na ní ujíždějí statisíce lidí. Nemocnice zaměstnávají profesionální baviče, aby rozesmáli pacienty. Sestřičky v domech důchodců krmí své svěřence vtipy a ve firmách se místo porad organizují chechtací dýchánky podle metody indického lékaře Madana Katarii. Tenhle terapeut vnímá smích hlavně jako tělesné cvičení. Zaměstnanci si při něm stoupnou do kruhu, zvednou ruce nad hlavu a společné přeříkávají slabiky cho cho, cha cha cha. Na šíleně smutnou princeznu tahle metoda sice nezabírala, ale američtí pracovníci po pár minutách prý propadají hurónskému řehotu. Připadá vám taková seance trochu křečovitá a raději si zajdete na dobrou komedii? Proč ne, hlavně nešetřete na vstupném. Smích se totiž vyplatí. Čím vám prospěje?

1. Posiluje vztahy

Smích dokáže mezi partnery vytvořit zvláštní pouto, které hravě odolává i pořádným krizím. Americká psycholožka Doris G. Bazzini nékolik let zkoumala, co manžele drží pohromadě a co ovlivňuje pocit partnerského štěstí. Výsledek? Žádný sex, peníze nebo společné zájmy. Právě smích vyšel jako nejsilnější lepidlo dlouholetých vztahů. Smích a společné humorné zážitky se na dlouhá léta vrývají do paměti páru a pomáhají předcházet problémům, tvrdí profesorka Bazzini.

2. Posiluje imunitu a potlačuje stres

Vědci dokázali, že poctivý smích zvyšuje v těle počet buněk, které dokážou likvidovat infekce a nádory. Zároveň snižuje hladinu stresového hormonu. Léčivý chemický koktejl vám v organismu vydrží až dvanáct hodin. Budete se cítit tak klidná a uvolnéná, že vás nerozhodí ani nechutná hádka s mámou nebo šéfův nabručený obličej.

3. Čistí plíce a tuží srdce

Smích pořádné prohání bránici, která spolu s mezižeberními svaly stahuje plíce tak silně, že ze sebe vyrážejí vzduch rychlostí až sto kilometrů za hodinu. Procvičování plic nejenže účinně léčí astma a jiné plicní choroby, ale díky záplavě kyslíku se prokrví buňky, roztáhnou cévy, srdce začne rychleji tepat a tělo se zbavuje nečistot. Profesor William Frey ze Stanfordské univerzity změřil, že po pěti minutách chechtání stoupne člověku pulz na 130 úderů za minutu. Když se stokrát zasmějete, tedy stokrát stáhnete bránici, procvičíte své srdce stejně, jako kdybyste deset minut veslovala.

Čtěte také: Co dělat, když smích střídá pláč