24. ledna 2018
Utíkáte před zimou do teplých krajin, v kapse už vás hřeje letenka a brzy vás zahřeje i slunce? Zjistěte, jak na dlouhou cestu letadlem připravit svou pleť, jak o ni během letu pečovat a jaké kosmetické zázraky byste si na dovolenou měla vzít s sebou.

Klimatizace v letadle pleť nadměrně vysušuje, a tak byste jí měla ještě před odletem zajistit dostatečnou porci hydratace například domácí hydratační maskou. Kromě toho můžete svou pleť ještě před cestou rozmazlit tzv. mezoterapií, ošetřením, které provádějí na estetických klinikách. „Jedná se o hloubkovou hydrataci pleti, při níž proniká až do podkoží směs cenných látek v čele s kyselinou hyaluronovou – látkou tělu vlastní, která je za hydrataci a regeneraci pleti přímo zodpovědná,“ vysvětluje korektivní dermatoložka Markéta Majerová z MEDICOM Clinic. A pokud víte, že už toto ošetření před odletem podstoupit nestihnete, nevadí. Podle lékařky můžete mezoterapií vrátit svou pleť do formy i poté, co se z dovolené vrátíte.

Vyrážíte-li za sluncem, vyplatí se pleť na intenzivní slunění připravit už předem. Nebojte se občasné návštěvy kvalitního solária, protože si díky němu vytvoříte na pokožce lehký základ. Stejně tak můžete s dostatečným předstihem (ideálně měsíc dopředu) začít také s denním užíváním beta-karotenu. „Před cestou do tepla naopak vynechejte jakékoliv laserové ošetření. Pokožka je po něm ještě citlivější na slunce, a tak by mohlo dojít k nežádoucí reakci,“ varuje dále dermatoložka.

Pro samotnou cestu letadlem pak vsaďte na minimum líčidel. Skvěle se vám osvědčí například jen lehký BB krém. Na palubu letadla si dále vezměte odličovací navlhčené ubrousky, pomocí kterých pleť během letu zbavíte veškerých nečistot a zároveň ji příjemně osvěžíte. Kromě toho si můžete do svého příručního zavazadla přibalit i malou termální vodu ve spreji (maximálně 100 ml) a pleť s ní během letu hydratovat a osvěžovat zároveň.

„Nakonec nezapomeňte ani na kvalitní hydratační emulzi či krém, zvláčňující balzám na rty a kapky do očí, protože klimatizace v letadle vysušuje nejen pleť, ale i oči,“ upozorňuje dermatoložka Markéta Majerová. Podle ní byste měla mít po celou dobu letu neustále při ruce také lahvičku s vodou a důsledně dodržovat pitný režim. Máte-li problémy s žilním systémem, náběh na křečové žíly a sklony k otokům, přijdou vám na cestu vhod také stahovací podkolenky.

Kromě zvláčňujících krémů a emulzí pamatujte i na krém, který vaši pleť ochrání před sluncem po celou dobu dovolené. Ideální jsou přípravky s SPF 50 nebo SPF 50+, protože pleti zajišťují nejvyšší možnou ochranu před UVA i UVB zářením. Máte-li problematickou pleť, která se vám nechce na pláži ukazovat úplně bez make-upu, můžete si místo krému pořídit třeba make-up s SPF 50 nebo lehký tónovací krém s SPF 50. Prodává je například sluneční dermokosmetika Heliocare.

V neposlední řadě můžete ochranu pleti před sluncem i jejím předčasným stárnutím podpořit také ochrannými kapslemi s vitaminem D. V kombinaci s krémem SPF 50 vytvoří tyto kapsle na celé pokožce dokonalou bariéru před škodlivým UV zářením, ale zároveň se díky nim krásně opálíte.