15. února 2019
Nečekejte s očistou až na jaro. Naopak vstupte do nejkrásnějšího období v roce s tělem zbaveným všech toxinů a dalších nadbytečných látek. Pár týdnů vám to sice zabere, ale budete se cítit lehká a svěží!

Hippokratés považoval vyhnání jedů z těla za základ ozdravení, očištění a vyléčení. Zdravý trávicí trakt totiž zabezpečuje vstřebání výživných látek z jídla do krevního oběhu. Nánosy v tělesných buňkách a mezi nimi, omezující proces látkové výměny, je třeba odbourat, staré a opotřebované tkáně a zplodiny zase vyloučit, aby mohla proběhnout dalekosáhlá obnova buněk.

Vedle střev jsou při odvádění toxinů z těla zatížena také játra a ledviny. Zbavit tělo všech jedů je nad jejich síly. Proto je třeba tyto orgány podpořit. Základem očistné kúry je proto pitný režim.

Embed from Getty Images

Ledviny potřebují pořádně proplachovat, jinak se v nich usazuje hlen, ze kterého se mohou později tvořit kameny a různé nádory. Denně bychom měli vypít 2 litry čisté neperlivé vody nebo čerstvých bylinných čajů. Vynikající službu nám prokážou 2 šálky kopřivy dvoudomé po dobu dvou až tří týdnů. Kopřiva zbavuje tělo škodlivin a dodá mu naopak živiny, které potřebuje.

Ale pozor! Do pitného režimu nepatří káva, čaj a alkohol, nevhodné jsou také slazené limonády a džusy.

K očistě těla patří i očista hlavy aneb čtěte také: 5 tipů na digitální detox a šťastnější den

Vedle pitného režimu je třeba upravit také jídelníček. Zařaďte do něj více luštěnin a čerstvé zeleniny, připravujte si doma jídla, do kterých se přidávají výhonky rostlin a naklíčená semínka. Jídlem a pitím však jarní očista těla nekončí.

Čtěte také: Největší omyly, které děláme při dietě

Součástí každé očistné kúry je zvýšená pohybo­vá aktivita. Tělo podpoříte procházkou v ostřejším tem­pu či projížďkou na kole, samozřejmě každý den. Pohybem povzbudíte krevní oběh, posílíte kardiovaskulární systém, odplavíte z těla škodliviny.