6. února 2018
Trápilo vás v pubertě a možná se s ním potýkáte ještě dnes, kdy už vám dávno není -náct! Akné totiž neřeší jen teenageři, ale také dospělí. Jak mu předcházet, čím ho léčit a jak se zbavit jizev, které po silnějších projevech akné zůstávají?

Akné patří k nejčastějším kožním onemocněním. Problémy s ním řeší více než 80 % dospívajících a asi 40 % dospělých. Co stojí za touhle nepříznivou statistikou? Znečištěné ovzduší, hormonální změny, stres, únava, špatná životospráva (kouření, alkohol, jídelníček zatížený cukry a tuky) a samozřejmě geny. Pleť prostě reaguje na celou řadu podnětů, které vedou k tvorbě ošklivých černých teček (komedomů) i zánětlivých červených pupínků, kolikrát až hnisavých podkožních hrbolů a boláků. Naštěstí se dá tvorbě akné do určité míry předcházet, jeho aktivní projevy správnou péčí minimalizovat a nakonec i odstranit škody, které akné na pleti napáchalo.

Spásná lékařská kosmetika

Chcete-li proti akné účinně zabojovat, ze všeho nejdříve se zaměřte na kosmetiku, kterou denně používáte. Přípravky by měly odpovídat mastné až smíšené nebo problematické pleti. Produkty takové řady jsou adstringentní a nekomedogenní (= stahují a neucpávají póry), zároveň bývají hypoalergenní a bez přidaného mýdla, alkoholu i parabenů, takže pleť zbytečně nedráždí ani nezatěžují. Samozřejmostí by pro vás mělo být také pravidelné čištění pleti dvakrát denně, ráno a večer, bez ohledu na fakt, jestli se líčíte, anebo ne. A pokud si při čištění nebo odličování pleti všimnete na obličeji nového pupínku či dalších černých teček? Ovládněte se a nikdy si je nemačkejte. Projevy akné tím totiž nezmírníte, naopak podpoříte tvorbu dalších bakteriálních zárodků, které ho vyvolávají.

V rukou odborníka

Pokud vás netrápí jen zanesené póry a tu a tam nějaký ten červený pupínek, ale řešíte už závažnější formu akné nebo jeho častější výskyt, nejlépe uděláte, když zamíříte přímo na estetickou kliniku ke korektivnímu dermatologovi. Ten vám pomůže vyřešit nejen aktivní projevy akné, ale i jizvy a červené fleky, které po akné na pleti zůstávají. Ostatně léčba akné by se měla vždy zaměřovat nejen na něj samotné, ale také na jeho následky.
„Pro rychlejší problednutí červených flíčků a jizev vřele doporučuji ošetření cévním laserem Vbeam. Na vpadlé atrofické jizvičky pak nejlépe pomáhá opakované ošetření frakcionovaným CO2 laserem,“ doporučuje MUDr. Katarína Třísková, korektivní dermatožka z MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie. Lékařkou zmíněné druhy ošetření pleti se pak mezi sebou dají i různě kombinovat.

Vytoužené zlepšení

Po laserovém ošetření se však připravte na lehce zarudlou pleť. Na druhou stranu se už po týdnu dočkáte zklidnění aktivní formy akné a po dvou až třech týdnech i problednutí červených fleků a jizviček. „Pro lepší výsledek se samozřejmě vyplatí laserové ošetření několikrát zopakovat. V případě ošetření pleti laserem Vbeam je pak vhodné podstoupit sérii třech ošetření v intervalu okolo jednoho měsíce,” dodává lékařka Katarína Třísková.
Po ošetření pleti CO2 frakcionovaným laserem bývá pleť rovněž zarudlá i mírně opuchlá, a to přibližně den. V místě ošetření se také vytvářejí maličké tečkovité stroupky, které se v průběhu tří až šesti týdnů sami vylupují. Také u této metody dosáhnete nejlepšího výsledku, když si ošetření zhruba třikrát zopakujete.