29. dubna 2011
Čtěte šokující fakta, která vám můžou zachránit nejen plodnost, ale i život.

Menstruační tampony mají spoustu výhod. Nejsou vidět pod těsnými kalhotami, pohodlně se s nimi cvičí a v kabelce nezaberou moc místa. Výrobci navíc hlásají, že je používání tamponů zcela bezpečné a vy je můžete s klidem používat po celou dobu krvácení. Spousta z vás proto na vložky úplně zanevřela. Jenže tím ohrožujete svoje zdraví! Gynekologové také varují, že hodně mladých Češek neumí s tampony správně zacházet. Důsledek: Zbytečně si koledujete o záněty rodidel a můžete si dokonce ohrozit plodnost nebo život. Pokud jste až dosud dělala některou z následujících chyb, při příští menstruaci už budete chytřejší.

Chyba: Kašlete na vložky
„Už pět let používám jedině tampony. Zvykla jsem si na ně, když jsem závodně tancovala. Vložky jsou děsně nepohodlné,“ tvrdí devětadvacetiletá asistentka Hana. Pokud to děláte stejně, koledujete si o zánět dělohy. Obzvlášť ve dnech, kdy krvácíte hodně silně, byste měla na bílého kamaráda zapomenout. Dáváte mu přednost, protože si s ním připadáte víc čistá? „Do vysoce nasáklivé tyčinky začne odkapávat a někdy přímo crčet odpadová krev s kousky sliznice z dělohy,“ vysvětluje gynekolog Karel Přibyl ze soukromé ordinace v Havlíčkově Brodě.

Tampon okamžitě nasákne, zvětší se a při tělesné teplotě 37 stupňů Celsia uspořádají přítomné bakterie mejdan. „Rozmnožují se řádově v miliardách, a pokud ho máte zavedený příliš dlouho, jedy stoupají do dutiny děložní a můžou tam způsobit zánět.“ Ten často proniká přes vejcovody do pánve a vy tak možná dostanete hluboký pánevní zánět, který vám klidně rozhází menstruační cyklus a způsobí třeba i neplodnost. Ve dnech silného krvácení byste proto měla spoléhat spíš na vložky. Jestliže se tamponu nechcete vzdát, měňte ho každé tři hodiny.