17. března 2019
Zima se pomalu chýlí ke konci a nastává ideální čas na jarní úklid. Ne, nebojte se, nenarážíme na pořádek ve vašich domácnostech. „Uklidit“ byste si měli svůj organismus, který je po zimní vydatnější stravě plný škodlivých látek. Prospěje to i vaší pokožce a načerpejte novou energii.

Co je to detoxikace?

Je to proces, při kterém se rychleji odplavují škodlivé toxické látky z krve, plic, jater, ledvin, lymfatického systému a tlustého střeva. Detox napomáhá stimulovat i náš imunitní systém.

Proč začínat s očistou organismu nyní?

Existuje více důvodů, proč je konec zimy ideálním obdobím na začátek očisty. Podle tradiční čínské medicíny se na jaře probouzí vrcholná funkce jater a žlučníku, což znamená, že jsou játra schopna v tomto období vyloučit z našeho těla nejvíc nebezpečných škodlivin. Díky oteplení ovzduší navíc klesá potřeba tvorby energie a náš metabolismus začíná fungovat na tzv. jarní režim. Tím pádem se snižuje potřeba organismu přijímat energii formou potravin s vysoko energetickou hodnotou.

Náš tip: Prodloužený očistný víkend pro vaše tělo

Očista organismu ≠ hladovět!

V první řade byste si měli uvědomit, že detoxikace neznamená být o hladu. Jejím hlavním cílem je zbavit se pár novoročních kil, snížit příjem energie a očistit se. Právě naopak je tedy důležité dodržovat určité zásady stravování a přijímali potraviny, které obsahují látky na pročištění organismu. Zaměřit byste se měli hlavně na stravu, která je zdrojem vlákniny, vitamínů a antioxidantů.

V jídelníčku by tak určitě neměli chybět zelenina, ovoce, lehko stravitelné přílohy, celozrnné obiloviny, luštěniny, ryby a zakysané výrobky. Vyvarovat byste se měli pečivu z bílé moukym červenému masu, sladkostem, ale i jídlám z fastfoodu či jakýkoliv polotovarům. „Pokud se jedná o krátkodobou hladovku (24 hodin –  maximálně týden), tak ta není pro zdravého člověka  1-2x do roka na škodu, ke konci hladovky je vhodné zařadit zeleninové a ovocné šťávy, poté lehčí stravu a až nakonec se vrátit k běžným stravovacím návykům,“ doplňuje praktická lékařka  MUDr. Andrea Chromcová.