12. července 2017
a je třeba si to uvědomit a nečekat, až nám to někdo řekne”, říká Květa Kožíšková, plus size modelka a další tvář kampaně „Moje krása, moje volba", kterou chce značka Dove inspirovat všechny ženy.

Věčně splihlé vlasy, v obličeji dvě velké pihy, a ke všemu baculka. Takhle kráska přeci nevypadá… Aspoň to si věčně Květa říkala, když postávala před zrcadlem a chtělo se jí plakat. To, že občas někdo pronesl na její adresu něco nelichotivého nebo urážejícího, jí na sebevědomí moc nepřidalo.  Zkoušela diety, různé experimenty s vlasy, ale stále to nebylo ono.

„Nikdy jsem si o sobě nemyslela, že jsem krásná. Sužovaly mě pochybnosti o vzhledu, postavě, zkrátka jsem si myslela, že na mě není nic hezkého, nebo snad krásného,“ přiznává, jak o sobě smýšlela. V dětství byla spíš samotářka, nepatřila do žádné party a byla uzavřená do sebe. Ale snažila se někam patřit, proto hrála v několika divadelních souborech, zpívala ve sboru, chodila do tanečních a sportovních kroužků.

Během studií na VŠ si začínala věřit víc, protože měla spoustu přátel, kteří ji brali takovou, jaká je. Snad i díky tomu se přihlásila do konkurzu, kde hledaly ženy plných tvarů na nafocení módy, který pořádal jeden velký internetový magazín pro ženy. K jejímu velkému překvapení obdržela pozvánku do ateliéru. „Přijela jsem do Prahy nervózní, a stále nemohla věřit tomu, že si vybrali právě mě. Já se svojí postavou budu fotit módu? Kdybych tohle řekla spolužákům ze základky, nikdy by mi nevěřili…,“ přiznává a dodává, že měla i strach, jestli bude umět pózovat, správně držet tělo a vykouzlit přirozený úsměv. „Tréma opadla hned na začátku, kdy mi stylistka pochválila outfit. Znamenalo to pro mě opravdu hodně, protože jsem si nebyla jistá, jestli si vůbec můžu dovolit vzít na sebe něco zajímavého. V té době bych se nejradši totiž viděla v pytli,“ směje se. „Pak si mě vzala do parády vizážistka, která nešetřila lichotkami. Líbily se jí moje oči, byla nadšená z mé pleti a také mi řekla, že mám dokonale tvarované rty. Cítila jsem se jako Alenka v říši divů. Tolik komplimentů jsem v životě nedostala!“ Ale tím to rozhodně nekončilo, fotografku zas zaujal Květin úsměv a ďolíčky ve tvářích. Ten den odcházela Květa ze studia jako omámená a cítila se jako hvězda. Když z focení vznikly nádherné fotografie, které měly u čtenářů úspěch, začala se na sebe konečně dívat skrz jinou optiku. „Nehledala jsem už jen chyby, ale právě naopak přednosti. Stávala jsem se sebevědomější, což je na člověku hned znát. Už jsem najednou neslýchala žádné poznámky na svoji postavu, naopak se za mnou muži i ženy ohlíželi.“

Květě se natolik její zkušenost s focením zalíbila, že se začala věnovat módě a nakonec se jí i podařilo získat místo PR manažerky v módní firmě v Praze. „Byla jsem denně v kontaktu s fotografy, modelkami, redaktorkami, vizážistkami a s dalšími lidmi z branže. Kolikrát jsem si v duchu představovala, jak stojím před objektivem a pózuji. Najednou mi zazvonil telefon a můj sen byl na dosah…“ Dostala nabídku na focení spodního prádla do časopisu pro baculky, kterou bez váhání přijala. Brzy na to následovala další focení a dokonce i módní přehlídky. „Tyto zkušenosti ze mě udělaly sebevědomou ženu, která ví, co chce. Černé oblečení jsem nahradila barevnými kousky, klidně si na sebe vezmu džíny s dírami na kolenou, což bych si dřív nedovolila. Teď ale už umím odhalit svoje přednosti a neupozorňovat na nedostatky. Vím, že nikdy nebudu mít ideální postavu, pořád budu baculka, ale i tak se neztratím. A přála bych všem ženám, aby zvedly hlavu a začaly zářit. Každá z nás je krásná a je třeba si to uvědomit a nečekat, až nám to někdo řekne.

Pojďte spolu s námi podpořit svobodnou volbu žen a děvčat. Jak na to?

S Květou a dalšími ženami jsme natočili krátký video medailonek, který najdete zde. Sdílením tohoto videa podpoříte ženy a děvčata v jejich svobodné životní volbě. Při dosažení 1.000 sdílení přispěje značka Dove Nadačnímu fondu Slovensko-český ženský fond částkou 2.000 EUR a tou samou částkou přispěje i Nadační fond, který ženy a děvčata v jejich svobodné volbě podporuje. Sdílejte video a podpořte ženy jako jste vy! #MojeKrasaMojeVolba

Příběhy dalších žen si můžete přečíst na mojekrasamojevolba.cz