28. června 2017
Většina Čechů sice prahne po krásném opálení, ale už nevěnuje dostatečnou pozornost tomu, jak se opalovat tak, aby pobyt na slunci přinášel jejich zdraví jen pozitiva.

Abyste se vyhnuli předčasnému stárnutí a riziku rakoviny kůže, musíte se opalovat bezpečně. Proto vám přinášíme tipy jak na to, aby se slunce nestalo vaším nepřítelem.

Soustřeďte se na typ a množství opalovacího krému

Nikdy nespoléhejte jen na SPF (sluneční protektivní faktor). Na obalu vždy hledejte také slovo „široké spektrum“, logo pro UVA záření a slovo „vysoký“. Používejte minimálně SPF 30, který filtruje 97 % škodlivého UVB záření, produkty s SPF 50 dokonce až jeho 98 %. Ideální je poradit se s výběrem krému se svým lékárníkem, který vám zaručí, že bude kvalitní, vhodný pro váš typ pleti a poradí, kdy a jak jej na kůži aplikovat. Nezapomínejte také na dostatečnou zásobu ochranných přípravků, jedna tuba na týdenní dovolenou s rodinou u moře rozhodně nestačí. „Pro dosažení ochranného efektu je totiž nutné přípravek nanášet v silných vrstvách, první nátěr provést 20 minut před pobytem venku a aplikaci opakovat minimálně každé 2 hodiny. Speciální péči věnujte dětem. Novorozence a kojence nevystavujte přímému slunci vůbec,“ radí Mgr. Leona Štěpková z Alphega lékárny Medea v Hostomicích nad Bílinou.

Po koupání obnovujte vrstvu i voděodolných přípravků

Žádný přípravek není voděodolný trvale. I ty s označením „vysoce voděodolné“ si zvládnou zachovat účinnost jen po určitou dobu pobytu ve vodě, obvykle v řádech desítek minut. K jejich setření dochází také při použití osušky či působením písku. Proto nezapomínejte vrstvu krému pravidelně obnovovat.

TIP: Vyzkoušejte samoopalovací přípravky

Hlídejte si dobu, kterou opalováním strávíte

Není nutné ležet na slunci celý den. Vaše pokožka totiž po určité době dosáhne bodu zlomu, kdy již fyzicky nemůže produkovat více melaninu, který způsobuje hnědé zbarvení. „Každý má svou vlastní časovou hranici, jak dlouho může zůstat na slunci – obvykle 2 až 3 hodiny nebo i mnohem kratší dobu, máte-li bledou pleť. Poté se již neopálíte a jen vystavujete pokožku riziku poškození UV zářením,“ upozorňuje lékárnice Štěpková. Celková doba, kterou denně strávíte na slunci, by neměla přesáhnout 4 hodiny.