16. května 2017
Už dvě tisíciletí platí za spolehlivé afrodiziakum. Navíc dokáže zklidnit pocuchané nervy a vykouzlit radost ze života!

Tahle sladce vonící popínavá rostlina s chomáčky bílých květů pochází z tropických a subtropických oblastí. V mírném podnebí by původní odrůda nepřežila, ale její věhlas se do chladnějších oblastí rozšířil natolik, že podnítil botaniky k vyšlechtění odolnějších druhů. Možná máte některou z květinek podmanivého aromatu dokonce i doma.

Ne náhodou se už před naším letopočtem toto bílé zlato využívalo v aromaterapii. Dodnes se jeho květy sbírají ručně, a to pár hodin přes svítáním. Jasmín uvolňuje esenci právě v noci.

Staří Číňané proto radili: Pokud se chcete ráno probouzet konejšivou vůní, nechte liány rostliny pnout přímo pod okny své ložnice. A pozor, pokud si k jasmínu přivoníte přes den, ztratí až čtvrtinu svého aromatu.

Lék na poruchy sexu


Jasmín tradičně slouží i jako mocné vykuřovadlo, kterým se jednak čistí prostory pro všelijaké slavnosti, ale často se jím provoňují i hnízda lásky. Navozuje totiž erotickou náladu, vybuzuje vášeň a hlavně léčí všechny druhy sexuálních poruch včetně impotence!

Mimochodem, podle legendy dostal jeden toskánský zahradník sazenici jasmínu od perských obchodníků a vysadil si ji v zahradě. Nikoho nenechal květinu trhat, teprve když se sám zamiloval, natrhal ji pro svou vyvolenou. Efekt? Stačilo jediné přivonění a žena okamžitě kývla na jeho nabídku k sňatku.

Od té doby se jasmín tradičně vplétá do svatebních kytic v Itálii. Síla vůně jasmínových esencí se odedávna využívá k navození uvolnění. Zahání deprese a zbavuje stresu a nespavosti. Introvertům dokonce pomáhá s hledáním sebedůvěry nebo větší otevřeností.

Tip: Když zasedací místnost zaplníte tóny jasmínu, nalovíte v ní spoustu svižných a spontánních nápadů.

Čtěte také: Přírodní afrodiziaka! aneb Co rozpoutá vlnu vášně?