9. května 2017
Znepokojeně se prohlížíte v zrcadle a přemýšlíte, proč vám pravé ňadro narostlo víc než levé? Klid, je to úplně normální.

Žádná žena nemá obě ňadra stejná.

Vážně. Nejčastěji je rozdíl tak malý, že ho poznáte jen vy sama, když si poprsí prohmatáváte v rámci samovyšetření. Některé ženy ale mají jeden prs o dost větší než druhý. „Potřebovala bych dvě různé velikosti podprsenky,“ tvrdí třicetiletá recepční Simona. „Řeším to tak, že si kupuju podprsenky s vycpávkami. Z jednoho košíčku polštářek vyndám, z druhého ne.“

Rozdíl jde snadno zamaskovat.

Třeba tak, že si stejně jako Simona jeden košíček podprsenky vycpete. Jestliže máte jedno ňadro o hodně větší než druhé, můžete uvažovat i o plastické operaci. Větší prso se dá zmenšit nebo se do menšího z dvojčat vloží implantát. Promluvte si s gynekologem o rizicích operace. Musíte počítat s tím, že po ní občas zůstávají viditelné jizvy nebo můžete ztratit v ňadrech citlivost.

Čtěte také: Udržte si zdravá prsa

Lišit se můžou i bradavky a je to zcela normální.

Zpozornět byste měla jedině v případě, že jedna z bradavek zničehonic změní tvar nebo začne ukazovat jiným směrem. To by mohl být jeden z příznaků rakoviny prsu!

Vašemu zdraví odlišná velikost ňader nejspíš neškodí.

Z jedné britské studie nedávno vyplynulo, že ženy s rakovinou prsu mají často asymetrická ňadra. Další průzkumy to ale nepotvrdily. Většina lékařů nevěří, že by rozdíl ve velikosti prsů znamenal zvýšené riziko rakoviny.