5. května 2017
Jsou plus size modelky opravdu dobrou zprávou pro plus size ženy?

Posledních pár týdnů se raději nevážím. Bojím se toho čísla, které se může na mé průměrné digitální váze bez jakýchkoli dalších speciálních ukazatelů zjevit… Ačkoli mé přesvědčení po posledním porodu bylo vrátit se co nejdřív k vyzkoušenému způsobu životosprávy podle pravidel metabolic balance, a dokonce jsem se na to skutečně těšila, zanedlouho jsem zjistila, že tři děti, práce plus povinnosti kolem jsou už na striktní životosprávu asi moc.  Pořád ale věřím, že jednoho dne… Třeba hned po této uzávěrce. Nebo pak v pondělí… A tak čas plyne.

DLOUHO SE V MÉDIÍCH HOVOŘÍ o potřebě změnit nahlížení na ženské tělo, vrátit se od velice subtilních dívenek, jejichž těla hraničí s anorexií, k postavám s křivkami. Až teď se objevila Ashley Graham. Nu, ona se ve skutečnosti objevila už před dlouhými roky, ale až přehlídka Michaela Korse z ní udělala hvězdu. Najednou se mluvilo o průlomu. Plus size modelka na přehlídkovém molu známého a uznávaného návrháře! Jako by se zapomnělo, že už před lety přišel s kyprými ženami provokující Jean-Paul Gaultier. Problém možná je, že jeho „múzy“ byly kypré až moc. Se svými proporcemi bych vlastně měla alibisticky jásat. Vždyť i já už dávno nepatřím mezi ženy s velikostí 48! Jenže nechci se falešně chlácholit, že je v pořádku být tlustá, že už to i v módní branži pochopili a začíná se blýskat na lepší časy. Ono to totiž v pořádku není a potvrdí vám to každý lékař. Nadváha a obezita s sebou přinášejí zdravotní rizika, ať už s kily navíc chodíte po módním molu, nebo se jen producírujete doma před zrcadlem.

GALERIE: Modelky, které hrdě nosí velikost XL

PŘIPOMEŇME SI JE!

A že  je seznam zdravotních komplikací setsakramentsky dlouhý! Lékařské studie neustále potvrzují, že nadváha přináší zásadní rizika v podobě cukrovky II. typu, kornatění tepen, srdečně-cévních onemocnění (infarkt myokardu, mozkové příhody), vysokého krevního tlaku, artrózy, onemocnění žlučníku,  psychických poruch a depresí, gynekologických onemocnění, žlučových kamenů, snížení imunity, onemocnění štítné žlázy, nebo bolestí kloubů a zad… Míru nadváhy či obezity a její souvislost s případnými zdravotními riziky lze zjistit několika, dnes již obecně známými postupy. Zde musím zmínit starý dobrý index tělesné hmotnosti, označovaný zkratkou BMI (z anglického body mass index), který se spočítá vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky a který je jednou z mála výživových veličin, která přečkala různé trendy… Také se obecně ví, že velmi záleží, na jakých místech se vám tuk ukládá – pokud na stehnech, pak je to ze zdravotního hlediska menší problém, než když vám obaluje vnitřní orgány…