21. února 2019
Sezona bikin je za dveřmi, ale vy zjišťujete, že vám pozadí pokryl nános pomerančové kůry? Víme, proč se to děje a jak hýždě znovu vypnete.

Podle posledních výzkumů přepadne pomerančová kůže devět žen z deseti. A některé z nich pokožka posetá důlky dokonce i bolí! Obecně používaný název celulitida není úplně trefný, protože v překladu znamená kožní zánět, o který ale v tomto případě nejde. Co tedy důlky zapříčiňuje?

Čtěte také: 5 cviků na všechny svaly vašeho zadečku

Kde se berou dolíky

Vinu nese nezřízené nafukování tukových buněk. Pokud si průřez kůží představíte jako třípatrový dort, tuková tkáň tvoří jeho korpus. Nad ní se rozprostírá škára, mezi jejímiž pružnými vlákny se mačkají tukové buňky, a polevu na dortu tvoří pokožka.

Tukové buňky vám za normálních okolností nijak neškodí. Problém nastává až ve chvíli, kdy spořádáte víc pochutin, než tělo spotřebuje. V takovém případě se do nich začnou ukládat zásoby a rozpínají se. Nafouknuté buňky začínají zabírat více a více místa. Tlačí na vazivová vlákna, která se kvůli přetékající mase buněk musí pořádně natahovat.

Po určité době ztrácejí svou pružnost podobně jako nepřetržitě napínaná guma. Pokožka tím pádem náporu buněk povoluje a na některých místech se propadá do typických dolíků. Někdy může být stahování kůže poškozenými vlákny tak úporné, že způsobuje bolest.

Trápí i štíhlé ženy

Pomerančová kůže vám může bohužel narůst i v případě, že vlastníte postavu jako proutek. Dolíky totiž vznikají i kvůli narušené funkci lymfatického systému. Tato potíž sužuje především ženy, které s oblibou drží drastické diety a nedoplňují je cvičením. I když jedí málo, nedostatek pohybu zpomaluje proudění lymfy, tedy tekutiny, která z těla odvádí toxické látky a bílkoviny. Ty se pak usadí ve škáře a způsobují tvrdnutí pružných vláken.