23. února 2017
Vlas ukrývá kompletní informaci o DNA a umí také odhalit blížící se nemoc. Co se v těle děje, když kadeře... 

1. Vypadávají a řídnou

Padání vlasů patří k přirozenému procesu těla, nemělo by jich vám však za den vypadnout více než sto. „Pokud takový stav zjistíte, zmiňte se o tom praktickému lékaři. Možná jen zažíváte nadměrný stres, máte nízkou hladinu železa v krvi nebo jíte málo proteinů. Ztráta vlasů ale někdy přichází také jako první signál závažnější nemoci, třeba poruch štítné žlázy nebo lupénky,“ poznamenává dermatoložka.

2. Chybí jim lesk

Za stav hřívy často může nevhodná vlasová péče. Jestliže používáte hodně stylingových přípravků a často lokny žehlíte nebo je nosíte pořád svázané v pevném culíku, vysouší se a lámou. Viníkem je často i nešetrné barvení a odbarvování peroxidem.

„Křehké a mastné prameny také znamenají, že tělu chybějí živiny, zejména esenciální mastné kyseliny a minerály jako silice, zinek a železo, které omezují působení vnějších vlivů na vlasový váček,“ objasňuje doktorka Arenbergerová. Nemusíte hned utrácet za hrsti vitaminů v tabletách, raději nejdřív zkuste jíst víc ryb, mořských plodů, oříšků a semínek. Italky a Řekyně mají z Evropanek nejhustší vlasy, protože si dopřávají ryby obden!

3. Víc se mastí

Za mastnými kadeřemi stojí nadměrné vyměšování kožního mazu z mazových žláz na pokožce hlavy. Vyvolávají ho hlavně dočasné hormonální výkyvy (třeba v těhotenství, ale i několik dní před menstruací) a také stres. „Jedna moje klientka si stěžovala, že když má zkouškové období a čeká ji důležitý test, vlasy se jí po umytí zamastí do několika hodin,“ potvrzuje dermatoložka.