6. ledna 2017
Studený a suchý vzduch, který s sebou chlad­né počasí každoročně přináší, kůži neprospívá. Dopřejte jí proto zvýšenou péči.

V zimě se naše kůže snadno vysušuje, čímž trpí nejen zdraví lidé, ale zhoršují se především neduhy pacientů s ekzémy nebo lupénkou. Správná a pravidelná péče o pokožku je proto v tomto ročním období více než důležitá. Vysušená kůže ztrácí své vlastnosti. Začne se olupovat a svědit, navíc v ní vznikají drobné trhlinky. Hydrataci snižuje i suchý vzduch v přetopených místnostech – popraskaná kůže méně chrání a propouští další alergeny a může se objevit ekzém provázený kopřivkou. Vhodné je neustálé promašťování a vyhýbání se syntetickým materiálům jako první vrstvě oblečení přiléhající k tělu. Nejšetrnější je bavlna, která pokožku méně odírá a udržuje přirozenou vlhkost. Při lupénce se kožní buňky množí rychleji a následným olupováním se pokožka připravuje o vlh­kost a ochranné tuky. A právě zima to vše ještě zhoršuje.

Co doporučují odborníci?

■ Nekoupejte či nesprchujte se příliš často, vysušování kůže se tak zhoršuje.
■ Nepoužívejte horkou vodu, jen tep­lou.
■ Někteří odborníci doporučují v zi­mě celkovou koupel jen jednou týdně.
■ Mýdlo je vhodné užívat pouze na místech, kde se potíme.
■ Nemyjte se žínkou, ta kůži příliš dře.
■ Vhodné je po koupání se ručníkem nedrh­nout, jen ho na tělo přikládat.

Pro aktivní péči jsou důležité zvlhčovací krémy, pleťová mléka nebo masti. Promašťování suché kůže zlepšuje její izolační schopnosti, snáze si udrží přirozenou vlhkost. Alergikům lze doporučit kosmetiku bez parfému a farmaceutické přípravky urče­né přímo pro postiženou pokožku.