31. října 2018
Patříte k lidem, kteří s příchodem podzimních plískanic vykoupí lékárnu v domnění, že s vitamíny od A doZ zůstanete zdraví? Tak schovejte peněženku a vezte, že na posílení imunity nejlépe fungují ty nejjednodušší triky a nejlevnější metody, jakými jsou hlavně kvalitní spánek, zdravá strava, otužování a dostatek pohybu.

1. Spěte dorůžova 6–8 hodin denně

Budete odolnější nejen vůči všude poletujícím bacilům, ale vyhnete se i kruhům pod očima, únavě a špatné náladě. Před ulehnutím do postele zkuste vypnout topení a pořádně vyvětrat. Čerstvý vzduch udělá s vaším tělem divy. Budete se cítit odpočatější, svěžejší a plní síly. Každé ráno začněte sklenkou teplé vody s citrónem a lehkým cvičením, ideálně jógy, která spojí příjemné s užitečným – aktivuje tělo a pohladí mysl. Zkusit můžete např. krátkou sestavu Pěti Tibeťanů nebo Pozdravů slunci.

Připravili jsme pro vás Dokonalý návod, jak si zacvičit pozdrav Slunci.

2. Nezapomínejte na zdravou snídani

Měla by obsahovat dostatek polysacharidů (celozrnné pečivo, snídaňové cereálie s podílem celozrnné složky), bílkovin (jogurt, sýr, tvaroh, vejce, libová šunka) a kvalitních tuků (margaríny, máslo, ořechy) a samozřejmě ovoce či zeleninu. Na doplňování vitamínů, pestrý jídelníček a pitný režim myslete po celý den.

NÁŠ TIP: 10 tipů na zdravou snídani

3. Otužujte tělo, a to hned několika způsoby

Při sprchování střídejte teplou a studenou vodu – tělo tak prokrvíte a podpoříte správnou činnost lymfatického systému. Střídavými proudy navíc zpevníte pokožku v problematických partiích, jako jsou boky nebo bříško. Pokud přitom chcete pokožku opravdu rozmazlit, vezměte si do sprchy pomocníka v podobě scrubu, který pleť nejen prokrví, ale zároveň hydratuje a regeneruje. Například MARK scrub odstraňuje odumřelé kožní buňky, stimuluje prokrvení a čistí póry. Díky čistě přírodním ingrediencím, které obsahuje, má silné hydratační, zklidňující a regenerační účinky. Kofein, přírodní oleje a komplex vitamínů také pomáhají zmírnit nedokonalosti pokožky, jako je ekzém, akné, celulitida, psoriáza či strie. Kokosové, čokoládové a citrusové aroma tělového scrubu můžete zakoupit ZDE. Na obličej použijte MARK face scrub.

4. Zajděte do sauny

K  prokrvení těla a celkovému nakopnutí imunity přispívá i pravidelné saunování, které mimo jiné uvolňuje dýchací cesty a také přispívá k duševní pohodě.

Čtěte také: Návod, jak se správně saunovat.

5. Hýbejte se a využijte k tomu každou příležitost!

Podpoříte imunitu, zocelíte svaly. Dvě mouchy jednou ranou zabijte už během cesty do práce – zkuste chodit pěšky. Že to máte daleko? Popojeďte kousek MHD, vystupte o pár zastávek dříve a zbytek dojděte. Uvidíte, jak vás krátká ranní procházka probudí. To samé můžete praktikovat odpoledne nebo při jakékoliv cestě. Kromě každodenní chůze a ranního protažení si naplánujte i pravidelné cvičení, a to aspoň 3x týdně. Nemusíte zrovna chodit do posilovny a zvedat činky. Postačí lekce tance nebo dynamičtější jógy. Velmi účinný je jogging v přírodě nebo v městském parku. Při pohybu na čerstvém vzduchu okysličíte tělo a posílíte obranyschopnost. Pokud vás běhání nebaví, domluvte se s kamarádkou. Uvidíte, že se vzájemně „vyhecujete“ a novou tradicí získáte společné zážitky. Kromě imunity tak utužíte i dobré vztahy.