15. února 2018
Toužíte po mladší a na pohled zářivější pleti? Zjistěte, jaké látky se nejčastěji přidávají do omlazujících kosmetických přípravků, jaké zázraky s pletí dovedou a proč byste je své pleti měla denně dopřávat.

1. Kyselina hyaluronová

Jedná se o látku tělu vlastní, která je zodpovědná za hydrataci a regeneraci pokožky. S věkem jí však v těle ubývá, proto bývá pokožka často dehydrovaná a dochází k jejímu rychlejšímu stárnutí. Právě kyselina hyaluronová se proto stala velmi oblíbenou složkou omlazující kosmetiky. Touto látkou (a navíc v nesrovnatelně silnější koncentraci) také můžete doslova nadopovat svou pleť v rámci různých druhů ošetření na estetických klinikách.

„Kyselinu hyaluronovou nejčastěji používáme k zjemnění vrásek v obličeji, například jí řešíme vrásky okolo úst, tzv. nosoretní rýhy. Její pomocí také často ošetřujeme oblast pod očima, kde díky ní dochází k vyrovnání prohlubní a zneviditelnění kruhů pod očima. Stejnou látku v podobě gelové výplně pak tenkou jehličkou či kanylkou aplikujeme také do rtů pro jejich hydrataci, zvětšení i vyrovnání případné asymetrie. Nakonec lze touto kyselinou provést i hloubkovou hydrataci pleti v rámci tzv. mezoterapie,“ uvádí korektivní dermatoložka MUDr. Katarína Třísková z MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.

2. Kolagen

V kvalitní anti-age kosmetice zpravidla nechybí ani kolagen. Rovněž se jedná o látku tělu vlastní, která spolu s elastinem zodpovídá za pevnost a pružnost pleti. Také kolagenu ale s věkem v pleti ubývá, proto se kontury naší tváře stávají čím dál více ochablejší. Klíčem k pevnější, vitálnější a na první pohled mladší pokožce je však nejen kosmetika podporující zpevnění kolagennových a elastinových vláken, ale také ošetření, které v kůži aktivují jeho opětovnou tvorbu.

„Produkci kolagenu v pleti lze podpořit v podstatě jakýmkoliv esteticko-dermatologickým ošetřením, při kterém dochází k mikroskopickému narušení povrchu kůže. Tímto procesem se totiž kůže přirozeně začíná hojit. Při její regeneraci pak postupně dochází k obnově tvorby kolagenu,“ vysvětluje proces korektivní dermatoložka MUDr. Iva Obstová rovněž z MEDICOM Clinic. Podpořit opětovnou tvorbu kolagenu podle ní dokáže například radiofrekvence. Jedná se o ambulantní estetické ošetření, při kterém dochází k žádoucímu prohřátí pleti.

Embed from Getty Images

3. Ovocné kyseliny

Také ovocné kyseliny mají v lékařské omlazující kosmetice své místo. Známá je zejména kyselina glykolová, která patří mezi tzv. alfa hydroxy kyseliny (AHA) a je přírodní složkou cukrové třtiny. Kyselina glykolová napomáhá s vyhlazením jemných linek a vrásek, způsobuje jemné olupování kůže urychlující obnovu kožních buněk, vyrovnává nerovnoměrné pigmentace a stahuje póry.

Dále se do anti-age přípravků přidává kyselina citronová, která se přirozeně vyskytuje v citrusových plodech. Má silné antioxidační účinky a slouží právě k prevenci stárnutí pleti. Je to posilující složka, která v dermokosmetice pomáhá řešit například poškození pleti sluncem. Do třetice nelze opomenout kyselinu mandlovou, která se přirozeně vyskytuje v mandlích. Tato kyselina svědčí zejména mastné pleti, která ji do sebe snadno absorbuje. Je to látka, která rovněž zpomaluje stárnutí pleti, má přirozené antibakteriální účinky a snižuje mastnotu pleti bez toho, aby ji vysoušela.