13. listopadu 2016
Olupující se nos, povadlá kštice a šedivé tváře se vás v zimě nemusí týkat. Stačí se držet těchto rad.

Sice docela ráda lyžujete a popíjíte svařák a Vánoce, Silvestr a plesy také nejsou k zahození, ale s vaším tělem zima docela drsně mává. „Mám vždycky hnusně zašedlou kůži a šíleně se mi mastí vlasy,“ stěžuje si třiadvacetiletá recepční Lucka. „Vysušuje se mi pokožka na rukou, praskají mi žilky v obličeji a loni mi dokonce plísně napadly chodidla,“ rozčiluje se pětadvacetiletá kosmetička Gábina. Proto jsme pro vás sestavili výčet těch nejnepříjemnějších účinků zimy a návod, jak se s nimi poperete.

1. Chraňte vlasy

Láme se, ztrácí lesk a pod čepicí plihne. Ano, řeč je o zimních potížích vaší hřívy. Ohrožuje ji studený vítr i ústřední topení, které z ní vytahuje vlhkost. Pořiďte si proto šikovný čisticí šampon, který kštici i kůži hlavy důkladně zbaví šedivých nánosů. Po umytí z vlasů jemně vyždímejte vodu a do konečků prsty vetřete vyživující kondicionér nebo masku. Vyhněte se zatěžování kořínků, protože v zimě se víc mastí. Vlasy poté uložte na deset minut pod igelitovou čepici. Prohřejí se a výživa do nich lépe pronikne. Pro svůdný lesk a objem můžete prameny jednou týdně přelít odvarem z kopřivy. Pokud nosíte čepici, vlasy pod ní příliš nelakujte, kůže hlavy by se vám mohla pomstít svěděním nebo lupy.

2. Blýskejte se

Kromě toho, že byste se do zimních měsíců měla vyzbrojit krémovějším make-upem, zkuste dodat kůži také zdravý lesk. Svůdnou záři nejlépe vyrobíte krémovým rozjasňovačem, který můžete použít jak pod make-up, tak i jako závěrečnou tečku líčení. Naneste ho pod oči, na lícní kosti a bradu a rozblýsknout můžete i špičku nosu. Jestliže vlastníte mastnější pleť, rozprašujte pudr širokým štětcem jenom tam, kde je třeba – kromě lesku totiž bere pleti i vláhu. Proti zimní šedi bojujte šminkami se třpytem a veselými barvami. Špatnou náladu snadno seškrábnete i rozpustile růžovými drápky.

3. Přelaďte na oleje

V teplotách pod bodem mrazu a při častém vybíhání z prohřáté kanceláře do zimy se vaše kůže i pod kabátem napíná, praská a obsypává suchými šupinami. Přepněte proto na zimní vyživující program a místo lehkého hydratačního mléka rozmazlujte tělo výživnými oleji, které v pokožce lépe uzamykají vlhkost. Vyhněte se také častému a dlouhému sprchování, které z kůže odlupuje přirozený ochranný film. Vaše denní sprchová seance by neměla trvat víc než patnáct minut!