4. října 2016
V přírodě se pyšní samečci pestrobarevným zbarvením, v lidské světě jsme to my, ženy, kdo si libuje v líčidlech všeho druhu. (i když někteří muži se snaží dostat do našeho báječného světa)
1 / 3

Připoutat pozornost opačného pohlaví nebo vyniknout ve společnosti je ženám vlastní odnepaměti. Dříve stačila šmouha od bláta či barvivo z nějaké rostliny, dnes máme naprostý luxus.

Začněme ale od začátku. První líčení můžeme zaznamenat u mužů, ano, čtete správně. Jednalo se o malování krví zvířat či nepřátel, ale toto malování nemělo funkci ozdobnou. Spíše šlo o přiznání příslušnosti ke kmeni či později o válečné motivy. Muži byli v tomto směru znechuceni malou výdrží ozdob, takže si je často vyřezávali přímo do kůže a měli po starostech.

Egypt

Když budeme putovat v čase, zjistíme, že se do zdobení vložily ženy. K potírání a barvení těla jim sloužila šťáva z různých plodů a také uhlíky. Ženy postupně přicházely na lepší a lepší vychytávky. Když se podíváme například do Egypta, byl standard v líčení na výši.

Tamní ženy si barvily černě obočí, zeleně podmalovávaly oči sirníkem antimonitým a olovnatým, nehty zdobily henou a jejich vonné oleje bychom záviděly i dnes. Ale tyto výstřelky patřily pouze k „vrchní“ vrstvě. Prostý lid se musel spokojit s málem. Pro nás moderní ženy zůstává tak trochu nepochopitelné, že egyptský styl líčení je trend i dnes, jen se změnily technologie. Takové kočičí linky mají prapůvod právě ve starověkém Egyptě.

1 / 3