1. srpna 2016
Ručník, plavky a opalovací krém. Sice na ně nikdy před odchodem na pláž nezapomenete, ale stejně se na sluníčku pokaždé spálíte. Možná vám ještě chybí pár informací – tady jsou!

● Pokud použiju dva přípravky se slunečním filtrem, třeba krém a make-up, účinnost štítu se sčítá?

V tomhle případě vám matematika do karet nehraje, v nejlepším případě získáte ochranu o síle nejvyššího SPF, které jste použila. V tom horším se vám štít zředí a filtr bude méně účinný. Je to stejné, jako když si do sklenice nalijete mléko se 4% obsahem tuku a pak ho zalijete tím samým. Ve výsledku vás čeká pořád stejná bílá tekutina!

● Kdy si mám vybrat ochranu ve spreji?

Výhoda takových sprejů? Dobře se aplikují na těžko dostupná místa na těle. Tady ale výčet plusů končí. Nepoužívejte je přímo na obličej a radši s nimi nekropte děti, hrozí totiž, že by je mohly vdechnout. Jestli jste si už tenhle opalovák pořídila, vždycky aspoň použijte dvě vrstvy, a to ať ochránce ve spreji používáte během dne poprvé, nebo už nános obnovujete.

● Které opalovací přípravky mi nezpůsobí pupínky?

Vyrašila vám po nanesení opalovacího krému akné? Prsty v tom mají nejspíš konzervanty a oleje, které přípravek obsahuje. Takže pokud se chcete nežádoucí ozdobě vyhnout, hledejte nekomedogenní mazání, které neucpává póry a neukrývají se v něm oleje. A co by vás na etiketě mělo naopak potěšit? Slovo „octisalate“ neboli octyl salicylát, druh kyseliny salicylové, která proti pupínkům bojuje a potlačuje účinky UVB paprsků na kůži.

● Vyplatí se investovat do plážového slunečníku?

Jasně, slunečník vám zařídí stín právě tam, kde potřebujete, ale záleží i na kvalitě materiálu, ze kterého je stínidlo vyrobeno. Poličte si na neprůhledný, nejlépe s označením UPF (tedy s ochranou proti ultrafialovému záření), a dostatečně velký štít, který vás zakryje od hlavy k patě. Ale i tak svoji krémovou ochranu každé dvě hodiny obnovte. UV paprsky totiž mohou zasáhnout vaši kůži nepřímo, třeba odrazem z písku, betonu či vody.