13. června 2016
Obličej vám okupují nevzhledné dolíky a černé tečky? S těmito tipy je ze své tváře konečně vymažete.

1. Čistěte šetrně

Kromě nehezkých kráterů trápí vaše tváře zřejmě i přebytečná mastnota a pupínky. I když vás tihle záškodníci pěkně štvou, ať vás ani nenapadne trestat kůži ukrutným drhnutím vysušujícími mýdly a pleťovými vodami s velkým obsahem alkoholu. Naskákaly by vám navíc ošklivé šupiny a vyprahlá kůže by se začala bránit ještě větším množstvím vypuštěného mazu. K odstranění nečistot a make-upu raději používejte čistidla s obsahem kyseliny salicylové, která umí proniknout až do hloubky pórů, zabraňuje jejich ucpávání a zanícení a zároveň pleť nepodráždí.

2. Nemačkejte a maskujte

Póry jsou vlastně vyústěním mazových žláz, které můžou začít poblázněně vylučovat maz a ucpávat se. Vznikají tak černé tečky a zanícené pupence, kterých byste se ale rozhodně neměla zbavovat vymačkáváním – jinak si koledujete o zánět. Škodit vám může i časté napařování, kterým se snažíte póry uvolnit. Kožní průduchy by se totiž mohly rozevřít nadobro. K odšpuntování pórů proto používejte raději dvakrát týdně hloubkové čisticí masky a předtím obruste kůži peelingem. Pomůžou vám také speciální pleťové náplasti, na které se černé tečky jednoduše přisají.

3. Opečujte je

Za pleť plnou prohlubní můžou především geny. I když široké póry většinou doprovázejí mastnou pleť se sklonem k akné, můžou znamenat také jeden z projevů stárnutí, během něhož v kůži ubývá posilující kolagen. Kvůli tomu ztrácejí stěny pórů pružnost a zůstávají rozevřené. Proto potřebuje pleť správně vyživit. Používejte ale jen přípravky označené jako nekomedogenní, tedy ty, které vám nezpůsobí černé tečky. Vaše pokožka ocení také speciální krémy a oleje, které zvyšují pružnost pórů, posilují jejich stěny a opticky je kamuflují. Některé oleje jsou díky protizánětlivým složkám určeny dokonce i pro mastnou pleť.

4. Stáhněte je

Dostala jste neodolatelné pozvání na rande a chtěla byste neprozkoumaného sympaťáka oslnit spíš rozjasněnou tváří než obrovskými póry? Tak je stáhněte. Umyjte si obličej pěnivým gelem a dočistěte ho pleťovou vodou se stahujícími účinky. Může obsahovat i přírodní výtažky z citrusů, rozmarýny, zázvoru, heřmánku nebo čajovníku, které mají na póry uzavírací účinek. Při výběru make-upu se zaměřte na ta prodyšná mazadla s matujícím účinkem a vysokým obsahem silikonů, která dokážou povrch pleti vyhladit.