4. května 2016
Rakovina není legrace. Ale předcházet jí můžete zábavnou formou. 

Samovyšetření – každý měsíc

Nejprve si ňadra prohlédněte v zrcadle. Potom následuje prohmatání třemi prsty naplocho a nakonec celými dlaněmi. Návod je na prsakoule.cz. Jestli jste zapomnětlivá, na webu rucenaprsa.cz najdete i aplikaci, která vám vyšetření připomene. Do vyšetření můžete pravidelně zapojit svého partnera!

Gynekologie – jednou za rok

Kromě vyšetření kolposkopem (doktor prohlíží zrcadlem vnitřek pochvy a děložní čípek) a pohmatem by měla zahrnovat stěr z děložního čípku (cytologii). Důležité je i ultrazvukové vyšetření ženských orgánů. „Pokud váš lékař ultrazvuk nepoužívá, najděte si jiného,“ radí Katka Vacková. Některé nálezy – cysty, myomy nebo nádory na vaječnících či děloze – totiž odhalí lépe ultrazvuk.

Mamograf, nebo ultrazvuk?

Mamograf se při vyšetření prsů žen po čtyřicítce používá proto, že mléčná žláza už není tak hutná, a tím pádem je pro rentgenové paprsky prostupnější. Naopak u mladších žen spolehlivěji funguje ultrazvuk. Od 45 let hradí vyšetření mamografem pojišťovna. Nejsou paprsky z přístroje nebezpečné? Jedno vyšetření zhruba odpovídá dávce ionizujícího záření, které jste vystavená během letu do USA.