7. března 2016
Některé ženy mají cyklus bezproblémový. Ale jsou ženy, které v souvislosti s menstruací trpí. Co bychom tedy raději neměly přehlížet?

Nedostaví se

Pravidelnost je základním pilířem. Malé odchylky nemusí znamenat katastrofu. Zpoždění může nastat z velkého stresu, nemoci (i nachlazení), vliv mají také léky a samozřejmě se také nedostaví z důvodu těhotenství. Pokud se vám stane, že cyklus vynechá na měsíc či dva a nejste těhotná, raději navštivte svého lékaře.

Silná nebo slabá

Běžná menstruace by neměla trvat déle než sedm dní. Trvá-li déle a stále silně krvácíte, neměla byste situaci podceňovat. Krom toho, že to může být nepříjemné a omezuje to vaše normální fungování, hrozí i zdravotní komplikace. V extrémních případech se jedná o přílišnou ztrátu krve. Pokud trvá menstruace pouze jeden den, měla byste také zbystřit.

Špinění mezi cykly

Menstruace vám skončila a vy přesto pozorujete za pár dní špinění? Zmiňte se o tom svému lékaři. Stává se, že špinění může vyvolat cysta nebo polyp, nebo také infekce.

Bolest

Nějaké ty menstruační křeče zažije každá žena. Jenže tyto křeče a bolesti mohou být tak intenzivní, že žena nedokáže vykonávat ani běžné činnosti (škola, práce). Situaci vám opět pomůže vyřešit lékař.

Častá menstruace

Opakuje-li se menstruace po méně než 21 dnech, je to také důvod k návštěvě gynekologie. Běžná délka cyklu je kolem 28 dní. Časté krvácení může být například následkem hormonálních změn.

Nepodceňujte nic, co se ve vaší menstruaci vymyká normálu. Nestyďte se a vše konzultujte se svým lékařem či lékařkou!