27. srpna 2015
Bylinky, akupunktura, aromaterapie... Druhů alternativní medicíny je bezpočet, Evropě a Spojeným státům však vládne jedna – homeopatie. Věřit jí nemusíte, ale spoléhají na ni už statisíce lidí po celém světě.

Trpěla jsem úzkostmi, měla jsem velký strach z létání a problémy jsem měla před maturitou, kdy se mi dělalo špatně z jakéhokoliv jídla. Nemohla jsem sníst ani sousto, měla jsem pocit, že všechno hned vyzvracím. Nechtěla jsem to ze začátku vůbec řešit, říkala jsem si, že je to prostě jen ze stresu, ale pak už to doopravdy přerostlo únosnou mez. Zhubla jsem pět kilo… Nechtěla jsem jít přímo k psychologovi, tak jsem vyzkoušela právě homeopatii,“ vypráví svou cestu k alternativní léčbě právnička Petra. „Moc jsem tomu nevěřila, ale kupodivu mi ty drobné kuličky opravdu pomohly. Nicméně bych neřekla, že je to stoprocentní záležitost, na někoho to vliv mít nemusí, ale já si nemůžu stěžovat. Moje tehdejší úzkosti zmizely a já jsem složila maturitu bez problémů, jenom s mírnou trémou.“

V čekárně se seznámila s Ivetou, která netrpěla psychickými problémy, ale fyzickými – trápil ji těžký ekzém na nohou. „Měla jsem kůži popraskanou tak, že jsem nemohla chodit. Lékaři mi roky předepisovali masti, mýdla, koupele, ale nic z toho ani maličko nepomohlo. Trvalo pár let, než mě známá i přes můj výsměch a nedůvěru dovedla k homeopatce. A světe div se, po měsíci užívání léků bylo po problému a ekzém se ani po osmi letech nevrátil,“ raduje se Iveta.

Kapka léku v oceánu
V čem tedy spočívá síla homeopatik? A proč jim tolik lidí nevěří? „Homeopatie funguje na principu podobnosti, tedy na předpokladu, že podobné se léčí podobným. Příznaky, které určitá látka vyvolá u zdravého člověka, dokáže u nemocného vyléčit,“ vysvětluje Petra Grabačová z Homeopatické poradny V harmonii v Praze. Takže, pokud například trpíte neustupujícími bolestmi hlavy, dostanete na ně přípravek, který by je ve vyšší koncentraci naopak způsobil. „Je to, jako když venku promrznete. Je jistě příjemné dát si horkou sprchu a zahřát se teplou vodou. Když z ní ale po chvíli vyjdete, znovu vás roztřese chlad. Je tu ale ještě druhá možnost – osprchovat se studenou vodou – první pocit je sice nepříjemný, ale po osprchování v nás pocit tepla zůstává,“ říká Grabačová. Cílem léčby homeopatické není jen odstranění akutních obtíží, nýbrž celkově zlepšení stavu člověka. Od toho je to také celostní medicína. „Dojde k úpravě energie pacienta a tím k posílení jeho imunity, zklidnění, získání nadhledu, dobrého pocitu a nakonec i k vymizení zdravotních potíží,“ dodává doktorka Grabačová.