11. dubna 2015
Jak se dá z vašich prsou poznat, že potřebujete změnit: cvičení, jídlo, milence, podprsenku? Dvě ze tří žen běžně nosí podprsenku špatné velikosti.

Sedmadvacetiletá Julie se baví u baru s kamarádkou, když tu k nim přistoupí dva sympaťáci a zkoušejí navázat kontakt: „Slečny, vám jistě ještě nebylo osmnáct, snad nepijete alkohol!“ Vtipný úvod, ale jen do chvíle, než se mladík napravo zadívá Julii do výstřihu na její šestky a prohodí: „Tahle černovláska určitě nepije, ta právě kojí,“ a významně ukáže bradou na Juliina ňadra, která i pod zmenšující podprsenkou a černým trikem působí obrovsky.

Co by jejich majitelka teď dala za jedničky své nejlepší kamarádky! Jenomže tu zase nedávno urazil v tramvaji bezdomovec poznámkami o žehlicím prknu a lentilkách pod kobercem. Prsa jako nejvýraznější symbol ženskosti prostě přitahují pozornost v jakékoliv velikosti. Co ale o své majitelce mohou prozradit? A je pro vás výhodnější vlastnit objemné vnady, nebo raději plochý hrudník?

„Ňadra opravdu neslouží jen k okrase výstřihu, jde především o důležitou část těla, která hodně ukazuje na zdraví, věk a životní zkušenosti ženy. Velikost přitom určuje především množství podkožního tuku, v němž je mléčná žláza uložena,“ objasňuje Vlastimil Víšek, pražský plastický chirurg, který se zaměřuje na modelaci poprsí.

Malá prsa jsou podle něj výhodná třeba pro fyzicky náročné sporty. „Klady velkých vnad, snad s výjimkou líbivého vjemu pro některé muže, se hledají hůře a spíše mluvíme o nevýhodách – větší objem a váha totiž samozřejmě časem vedou k jejich většímu poklesu,“ dodává Vlastimil Víšek. Příliš těžká prsa podle něho navíc způsobují bolesti v oblasti krční a hrudní páteře, deformují ramena a ramínka zařezávající se do kůže dávají zelenou tvorbě ekzémů a plísní.