14. února 2017
Abyste se cítila pořád skvěle, stačí vážně málo. Třeba se nechat inspirovat tím nejlepším z ájurvédy…

Tenhle medicínský systém se formoval zhruba před pěti tisíci lety v Indii a jeho principy vycházejí z komplexního přístupu k člověku. I když k jedinci přistupuje individuálně a každého tak může léčit jinak, existuje několik zásad, které platí obecně pro všechny. Těmito tipy si tak každá žena, jako jste vy, může jednoduše zlepšit každý den.

Dopřejte si čas

Jeden z nejdůležitějších principů ájurvédy volá po půl hodině až hodině denně, kterou zasvětíte pouze sobě. Ideální je doba mezi šestou a desátou hodinou ráno nebo večer, protože právě tehdy vaše tělo prochází regenerační fází. Nejjednodušší je vyhradit si čas hned po probuzení.

„Vstávejte co nejblíže východu slunce,“ doporučuje Jana Mohoritová z pražského ájurvédského centra Ayurmedic Ceylon. „Když se probudíte až v devět hodin, budete oteklá a lenivá. Ráno je ideální dobou na uvědomění si sebe sama. Meditujte, cvičte jógu a užívejte si ranního klidu.“

Pijte horkou vodu

Teplá převařená voda dokáže nejúčinněji vyplavovat škodliviny z těla. Proto ji ájurvéda ordinuje od rána do večera. Po probuzení si převařte alespoň litr vody, abyste tím zvýšila její stravitelnost. V ideálním případě ji nechte vařit až pět minut. Jednu sklenici si hned dopřejte a zbytek nalijte do termosky, abyste mohla upíjet během dne.

„Pokud hned ráno vypijete nalačno teplou vodu s několika kapkami citronu, dokonale se pročistíte a nastartujete metabolismus,“ vysvětluje odbornice a varuje před pitím studené vody kdykoliv během dne. „Jestli vám nechutná teplá voda, nechte ji aspoň vychladnout na pokojovou teplotu. Přidáním kostky ledu byste totiž zpomalila trávicí procesy.“