1. března 2015
Bojíte se při něm ukázat zuby? Děláte chybu! A přitom stačí tak málo. Chraňte je, čistěte je, myslete na ně....Můžete díky nim jíst, mluvit, zpívat, líbat se.

Je libo nový, bělejší a krásnější chrup? Žádný problém! V dnešní době si přece můžete nechat opravit úplně všechno. Ovšem ten nádherný pocit mít „vlastní“ zdravé a zářivě bílé zuby je nenahraditelný! Vždyť kolikrát jste se už přistihla, že jste u vedlejšího stolu ve vaší oblíbené restauraci trošičku závistivě [file:60693]pozorovala tak náramně uvolněně se smějící ženu?! Že vás matka příroda neobdařila krásným chrupem? Že jste parodontózu zdědila po rodičích? Výmluvy jsou zbytečné. Žádný stomatolog vám stejně neuvěří. Polehčující okolností je, že vaše zuby mohou být ovlivněné nekvalitní stravou nebo vydatným pojídáním cukrovinek v dětství, na druhé straně máte pořád ještě velkou šanci si svoje přírodní tesáky udržet kvalitní péčí. Možná se vám bude zdát, že je to starání skutečně přesložité, finančně nákladné a stejně nefunkční, ale opak je pravdou.

Přikázání první: Dobrý kartáček
Profesionální čistič vašich zubů vždycky vypadá velmi nenápadně a je-li manuální,  bude určitě levný. Správný zubní kartáček má mít malou hlavičku a rovný nebo mírně vyklenutý zástřih štětin. Čím řidčeji bude osázen štětinkami, tím se vám bude líp udržovat čistý a vaše vybraná zubní pasta bude působit účinněji. Hustější kartáčky se ovšem umějí směleji poprat se zubním plakem, který obsahuje zbytky jídla a spoustu zákeřných bakterií. Svým tesákům uděláte dobře, pokud vyberete kartáček, který velikostí hlavičky vypadá skoro jako dětský, dobře se drží a má středně měkké nebo měkké štětiny. Tvrdým kartáčkům byste se měla vyhýbat, poněvadž devastují dásně a odhalují krčky zubů. Pokud máte opravdu zdravé zuby, extrémně měkké kartáčky jsou pro vás příliš šetrné a péči o své zoubky byste jimi mohla ošidit. Ale pozor: žádný kartáček nic nezachrání, pokud máte špatnou techniku čištění!

Přikázání druhé: Nekroužit!
Jak si tedy kartáčkem počínat správně? Přiložte ho na rozhraní zubu a dásně, jemně jím zavibrujte, abyste rozrušila zubní plak, a pak sjeďte od dásně k okraji zubu. Tak si pohrajte s každým tesákem a nezapomeňte, že je potřeba zlikvidovat zubní plak i v mezizubních prostorách zubní nití nebo mezizubním kartáčkem. Odnaučte se „pilovat“ zuby horizontálně a kartáčkem nekružte!