28. listopadu 2014
Myslíte si, že za všechny permoníky může migréna? Chyba! Bolestí hlavy je víc a na každou zabírá něco jiného.

Spánky
O co jde:
Většinou už předem víte, že se blíží záchvat. Jste unavená, citlivá na světlo a máte pocit, že budete zvracet. Možná se k tomu přidává i dojem, že vidíte ostré záblesky. Záchvat migrény vás většinou postihne ráno. Spoustu lidí dokonce vzbouzí ze spaní. Trvat může od několika hodin do několika dnů.

Proč to tak je: Předpokládá se, že se vám při migréně nejdřív zúží cévy, následně rychle rozšíří a nakonec se vám prudce prokrví do té doby nedokrvené oblasti. Příčin, proč se této roztomilé nemoci zalíbilo právě u vás, může být spousta. Dispozice k migréně jsou dědičné, mohou ji způsobit hormonální výkyvy nebo změny počasí. Aby to ale nebylo jednoduché, u některých lidí vyvolávají tepající bolest určité druhy potravin a spustit vám ji může i sex.

Co s tím dělat: Hlavně se vyhněte lékovému koktejlu! Prášky, které jste vyštrachala doma z lékárničky, vám totiž bolest jen utlumí. Zvlášť u migrény je nutné, aby se na vás podíval neurolog. Vy máte volnou ruku u preventivních opatření; kromě toho, že vám pomůže jakýkoli pohyb, měla byste ze svého jídelníčku vyřadit agresivní potraviny, jako jsou citrusy, čokoláda a alkohol. Pokud se vás týká poorgasmová bolest hlavy, dejte si před milováním aspirin. Ten totiž obnovuje regulaci mozkových cév, které naruší hormony vyplavované při sexu.