17. listopadu 2014
Chcete je mít doslova k zulíbání? Nechovejte se k nim macešsky!

Rty jsou v zimě oproti jiným částem těla ve velké nevýhodě. Na rozdíl od pokožky obličeje nemá jejich povrch žádné ochranné tukové žlázy. I vrchní rohovinová vrstva je extrémně tenká. A ne­dostává-li se jim pomoci zvenčí, snadno popraskají…

Čtyřiadvacet hodin denně sledují váš zdravotní stav a na každou nesrovnalost okamžitě upozorní
Jsou vaším ‚osobním strážcem‘, který nikdy nespí a hlídá, zda vám nechybějí vitaminy, jestli dostatečně pijete, zda se o vás nepokouší infekční onemocnění nebo nemáte v těle závažnější nemoc. Bolestivé prasklinky v koutcích úst, opary a afty ukazují na nedostatek vitaminu B nebo železa, ale provázejí i cukrovku. Bledé rty mohou zase signalizovat poruchu štítné žlázy, srdeční potíže a také chudokrevnost. Ústní koutky prozrazují stav dvanácterníku. Bílé skvrny na rtech jsou znamením, že se v zažívacím traktu vytvářejí hlenové nebo tukové usazeniny. Tmavé skvrny ohlašují tvoření vředů. Zduřelý nebo předsunutý spodní ret je důkazem nepravidelné činnosti střev. Zduřelý vrchní ret prozradí, že nefunguje správně žaludek. Rty jsou také individuálním ukazatelem vašeho hospodaření s vodou. Pokud tělu chybějí tekutiny, rty vytvoří varhánky, jsou suché, drsné či přímo popraskané.

Pečujte o ně každý den…
Až si ráno vyčistíte zuby, přejeďte si kartáčkem i po rtech. Tím je lehce promasírujte a pak naneste ošetřující balzám. Můžete použít i hojivé tyčinky na přírodní bázi nebo jelení lůj s placentou. V tyčinkách se tuk mísí například s aloe, heřmánkem, měsíčkem, řepíkem či medem. Jejich působením pokožka zjemní a zvláční, přičemž se na ní vytvoří jemná vrstva chránící pleť před drážděním a nepříznivými vlivy. Přes den byste tyčinku měla mít u sebe nebo používat rtěnku. Každý večer si rty pečlivě odličte a vetřete do nich ošetřující krém.

….v každém ročním období
Pokožka rtů je velmi citlivá a jemná, reaguje v každém ročním období na povětrnostní vlivy. Horké, větrné nebo mrazivé počasí povrch rtů vysušuje. Takto poškozená kůže je velice náchylná k prasklinám a šupinkám. Oschlé rty svádějí k častému olizování, což přináší jen krátkodobou úlevu, a navíc zasychající sliny povrch jemné pokožky rtů dráždí. Velmi často zčervenají, zapálí se, štípou a jsou podrážděné. Rty byste měli před nepřízní počasí vždy chránit, zvláště tehdy, osychají-li vám příliš rychle. Je nutné vytvořit na jejich povrchu ochrannou vrstvu a potírat je hlavně po jídle, pití nebo po mytí obličeje.

Extra tipy na zimu
⇒ Nezapomeňte, že zejména v extrémních podmínkách (zima, chlad, vítr…) je důležitá hydratace pleti. Používejte vhodný krém a myslete na dostatek tekutin – během zimy obvykle nepociťujete žízeň tak často, přesto je potřeba pít nejméně 2 litry vody denně.
⇒ Rty v zimě nemají žádný ochranný film a lehce ztrácejí vlhkost. Použijte výživný balzám či tradiční jelení lůj. Jeho výhodou je, že není parfémovaný, nedráždí pokožku
a je tedy vhodný pro alergiky a ekzematiky.
⇒ K výbavě na hory přibalte krém i tyčinku na rty s vysokým ochranným faktorem. Působení nebezpečného ultrafialového záření totiž stoupá se zvyšující se nadmořskou výškou a navíc je intenzita slunce znásobena také jeho odrazem od sněhu.