2. listopadu 2014
Modrofialové levandulové koberce pokryjí rok co rok nejen lány jižní Francie, ale i celé oblasti Středozemního moře. V jejich blízkosti slyšíme neustálý bzukot včel sbírajících vonící nektar.

Suchý teplý vítr roznáší sladce omamnou vůni krajem. Ta pak předává své tajemství větru, stromům, letícím ptákům, drobnému hmyzu a především lidem: vědí, že jsou tu doma, toto je jejich půda, rodný kraj a svoji „levandulovou zemi“ milují!

Než se zrodí éterický olej…  
V červnu přichází tolik očekávaný čas sklizně. Levandule se sklízí těsně před otevřením květu, kdy obsahuje nejvíce aromatických látek, po rozvinutí jejich obsah klesá. Nejkvalitnější esenciální (éterický) olej se získává ze sklizně v nadmořské výšce 800 m, kde rostliny mají vyšší obsah esterů – linalyl acetátu.

Lékárnička na doma i na cesty
LEVANDULE (Lavandula angustifolia) je královnou mezi různými druhy levandulí. Z terapeutického hlediska je levandulový olej znám vysoce protiinfekčními, antiseptickými a antibakteriálními účinky. Napomáhá usnout a je ideální pro uklidnění malých dětí trpících hyperaktivitou. Zmírňuje bolesti hlavy, někdy až do úplného vymizení. Při léčení popálenin nemá v podstatě konkurenci, neboť jej můžeme v neředěné formě aplikovat přímo na kůži. Ránu vydezinfikuje a má schopnost stimulovat celý léčebný proces až do růstu nové tkáně a následného zhojení. Účinně působí i na bodnutí hmyzem, léčbě ekzémů, plísní a zmírňuje svalové bolesti. Levandulový esenciální olej by neměl chybět v žádné domácí či cestovní lékárničce.

Bohatá nabídka levandulových preparátů
Levandulová silice je oblíbenou součástí mnoha kosmetických výrobků. Při popálení kůže z nadměrného slunění lze sáhnout po zklidňujícím levandulovém krému či po levandulovém pleťovém a tělovém mléku a jemně jimi potírat pokožku, dokud se nevstřebají. Levandulový olej je obsažen také v opalovacích olejích určených k ochraně pokožky dospělých i dětí před slunečním zářením. Díky jeho působení na široké spektrum bakterií je i nedílnou součástí nosního oleje Baby.

Levandule je jedním z nejcennějších pokladů, který nám příroda nabízí k péči o zdraví a krásu těla, ale i duše.