30. října 2014
Jak je možné, že vaše kolegyně může po každém obědě zdlábnout dezert a nepřibere ani deko, zatímco vy máte kilo nahoře, jen se na sladké podíváte?

Odpověď vám dá váš metabolismus. Jakýsi stroj, který nikdy neodpočívá, jen u někoho jede na plné obrátky, kdežto u druhého si klokotá velmi zvolna. Do určité míry nese vinu naše genetika. Stejně jako se narodíte s určitým množstvím vlasů nebo stavbou těla, nemůžete ani s metabolismem příliš dělat. Vedle rodových genů se na našem spalování podepisuje i rasa (například Číňané či Indové mají bazální metabolismus pomalejší než Evropané).

Velkou roli hrají také emoce. Při dlouhodobé sklíčenosti nebo apatii jede naše tělo na poloviční výkon. A v nuancích, které náš vnitřní stroj mohou ovlivňovat, jdeme ještě dál. Napadlo vás, že vliv mají také klimatické podmínky? Možná proto se na zimu tak rádi obalujeme tukem? V každém případě v chladu se bazální metabolismus zrychluje a naopak, takže až budete příště sahat po další a další vrstvě oblečení, připomeňte si, že si tím možná zaděláváte na nějaké to deko navíc.

Samozřejmě se nelze vymlouvat, že za větší bříško či pozadí mohou pouze geny a nedostatek slunce. Možná se nadřete více než kolegyně, ale i vy můžete přimět stroj uvnitř svého těla, aby byl výkonnější.

Hlavní roli hraje bazální metabolismus. Tedy to nezbytné, co potřebujete, aby tělo správně fungovalo. Každý máme tuto hodnotu trochu jinou, navíc se s pohlavím i věkem mění. Funguje-li váš organismus tak, jak má, nemusíte se bát sníst až 8000 kJ denně. Jestliže jste však dietářská experimentátorka, může se stát, že přibíráte na váze i z polovičního množství kalorií.

Rozhozením bazálního metabolismu se může vaše spalování snížit až o třetinu. Cesta z tohoto začarovaného kruhu existuje a je velmi jednoduchá. Jen se připravte, že stejně jako jakákoli dieta nefunguje hned, bezbolestně a zázračně. Cílem je zbavit se tuků a nabrat svalovou hmotu, která lépe spaluje. Nastartovat metabolismus může trvat měsíce.