30. srpna 2014
Existuje trénink, při němž se nezpotíte, totálně se uvolníte a z mysli vyženete stres. Účinky bioenergetického cvičení zakusila Kateřina Kokešová.

Z práce často odcházím s pocitem, že mi praskne hlava a zbytek těla mi připadá jako slabá loutka, jež pod její tíhou podklesává. Neholduju hromadnému pocení s činkami, proto jsem hledala jemnější způsob relaxace. Objevila jsem bioenergetické cvičení.

Stresový pancíř
Na první hodině se cítím jako na prvním rande. Nevím, co čekat. Vnímám různorodost návštěvníků i barvy karimatek. Instruktorka představuje základní polohu, tzv. zero postavení, a vysvětluje, co bioenergetika dokáže. Může vám prohloubit kontakt se sebou samou, učinit vás citlivější a přímější. Tvůrci bioenergetických cvičení vysledovali v těle místa, kde se hromadí napětí, jež se může vystupňovat natolik, že ze svalů vytvoří tuhý „pancíř“. Ihned si vybavuju řadu známých, kteří chodí s podobnými pancíři. Takoví stresem obalení rytíři, napadá mě. Bioenergetika tuhle tenzi odbourává. Originálně. Do opancéřovaných míst přivádí ještě víc napětí.

Napětím k uvolnění
Vypadá to jednoduše a podobně i funguje. Stresová pozice má vybudit v těle energii. Předkláním se, co nejvíc mi tělo dovolí. S dlaněmi téměř na podlaze se trochu trápím. Lýtka a stehna mě sice nebolí, ale táhnou a vím o nich víc než kdy jindy. Do loutky však proudí energie. Čekám na vibrace, které se v napnutých svalech záhy objeví. Volně dýchám a snažím se nezatínat zuby. Nohy se mi začínají třást asi po sedmi minutách, a tak se pomalu narovnávám. Efekt se ve vlnách dostavuje hned. Odliv napětí je příjemný, nohy vůbec nebolí. Úleva!

Radost, že jste
„K bioenergetice mě přitáhla její nenápadná přímočarost a efekt, který přináší. Na lekcích si nenuceně natrénujete správné dýchání a uvědomíte si vlastní tělo. Pak dokážete mnohem lépe zvládat stresové situace,“ svěřuje mi cvičitelka bioenergetiky Jana Juřicová, původní profesí elektrotechnička, dnes terapeutka studující psychologii. Přes různé ezoterické semináře došla k poznání, že ne vše je třeba pojmenovat a vysvětlit. To ji přivedlo k psychoterapii, jež pracuje s tělem, a k její odnoži – bioenergetice. „Baví mě, že se na první pohled tváří jako příjemné cvičení, ale má velkou moc. Je na každém, co si z něj odnese, jestli jen relaxaci, nebo i hlubší uvolnění pocitů. Tréninkem se můžete dostat k pocitu vnitřní pohody, spokojenosti, že prostě jste.“ Jana Juřicová nabízí lekce v centru Therapy point v pražských Dejvicích, v Olomouci, Mladé Boleslavi i v Písku (více na uzdravovani.com).