17. srpna 2014
Něco tvrdí farmaceutické firmy, něco jiného lékaři, další úhel pohledu předestírá alternativní medicína. Jaká jsou rizika antikoncepčních kroužků?

Před nedávnem Amerikou zahýbal další z antikoncepčních skandálů: Čtyřiadvacetiletá  zdravá dívka Erika Langhart zemřela náhle na embolii, která byla přičítána tomu, že jí lékařka předepsala antikoncepční kroužek NuvaRing. Následovaly tisíce žalob za případy vážných trombóz v souvislosti s NuvaRingem. Je NuvaRing nebezpečným zabijákem, nebo je to celé jen nafouklá bublina?

Pokud NuvaRing ještě neznáte, je to malý plastový kroužek, který se začal prodávat v roce 2002. Řadí se mezi antikoncepci třetí generace – slibuje nejnižší dávky estrogenů na trhu. Jeho aplikace není úplně tradiční – po menstruaci ho sama zavedete do pochvy a tři týdny se nemusíte o nic starat. Kroužek ve vás je, necítíte ho, jen uvolňuje antikoncepční hormony. Před menstruací ho vyjmete, odmenstruujete, a máte-li záměr i nadále neotěhotnět, celý proces opakujete s novým kroužkem. 

Zase jen hormony
Mnohé ženy mají za to, že antikoncepční kroužky mají blíže k antikoncepčnímu tělísku než k pilulkám, což není pravda. MUDr. Helena Máslová vysvětluje: „Nitroděložní tělíska (tedy ta nekombinovaná, která neuvolňují hormony) jsou postavená na úplně jiném principu: Jsou v děloze zavedena lékařem a pravidelně je nevyjímáme. Obsahují měď nebo kovy, které likvidují spermie, zatímco antikoncepční kroužky mají v principu mnohem blíž k hormonálním pilulkám – stejně jako ony mění hladiny hormonů v těle, takže nedochází k ovulaci. Výhodu proti práškům bych viděla jen v tom, že se vyhnete riziku zapomenutí. Stejné je to i s jejich vedlejšími účinky – nevím nic o tom, že by je NuvaRing měl výrazně jiné než ostatní hormonální antikoncepce.“